kedi-otu-nedir-ne-ise-yarar

Kedi otu özellikle kedi sahipleri tarafından “catnip” ile karıştırılan, uyku tedavisinde geleneksel tıp ürünü olarak kullanılan bir çeşit bitkidir. Antik Yunan ve Roma dönemlerinden beri kullanılagelen kedi otu insanlar tarafından insomnia adı ile de bilinen uyku sorununun çözümü için kullanılmaktadır. Kedi otu çayı, uykusuzluğun giderilmesi için önerilen çaylardan birisidir.

kedi-otu-nedir-ne-ise-yarar

Bugün sizlerle birlikte kedi otu nedir ve kedi otu faydaları nelerdir sorularına odaklanmak istiyoruz. Birçok faydası olduğu düşünülen bu bitkinin bilimsel araştırmalarda tespit edilen faydalarını sizlerle paylaşacağız.

Kedi Otu Nedir?

Latince adı Valeriana officinalis olan valerian bitkisi ya da kedi otu, şifalı bitkiler ile ilgilenen kişiler tarafından bilinmektedir. Kedi otu, ek gıda takviyesi olarak da satılmakta olan, yağı da yapılan bir bitki çeşididir. Kedi otu adı gereği kedilerin hoşlandıkları bir tür ot olan catnip ile karıştırılsa da valerian bitkisi catnip bitkisinden farklıdır. Yatıştırıcı etkileri gözlemlenmiş olan kedi otu, başka baharat ve bitkiler ile de karıştırılıp çay olarak birçok kişi tarafından tüketilmektedir. Son dönemlerde ülkemizde de daha çok bahsi geçen bitkilerden biri olmuştur.

Kedi otu bitkisi en çok Avrupa’da ve Asya’da yetişmekle birlikte Kuzey Amerika’da da doğal olarak bulunmaktadır. Anksiyete, sinir sistemi rahatsızlıkları ve uyku problemleri üzerinde Antik Yunan ve Roma döneminde de kullanılmış olup baş ağrıları, stres ve titremeler için de kullanılmıştır.

Kedi otu bitkisinin batıl inançlar doğrultusunda da kullanıldığı olmuştur. Ortaçağ’da İsveç’te, damadı elflerin kıskançlıklarından koruyabilmek için düğün kıyafetlerine kedi otu bitkisi konulmuştur. Bunun dışında 16. Yüzyılda hasta kadınlar için kedi otu çayı reçete edilmiştir. (1)

kedi-otu-nedir-ne-ise-yarar

Kedi otunun yaz aylarında açan beyaz, mor ve pembe tonlarında minik çiçekleri bulunmaktadır. Görüntüsü oldukça zariftir. Takviyeler, kedi otu bitkisinin köklerinden üretilmektedir.

Kabızlık ve kilo vermek için kullanılan keten tohumu yağı hakkında bilgi almak isteyenler “Keten Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?” yazımızı linke tıklayarak okuyabilirler.

Kedi Otu Faydaları Nelerdir?

İnsanlar tarafından eskiden beri süregelen inanışlar doğrultusunda birçok faydası olduğu düşünülen kedi otu bitkisi hakkında günümüzde yapılmış geniş perspektifli çok fazla araştırma bulunmamaktadır.

Kişiler kedi otu bitkisi çayı ya da takviyelerini uykusuzluk tedavilerinde, menopoz belirtilerinin hafifletilmesinde, HIV tedavisinde kullanılan ilaçların psikolojik yan etkilerinin giderilmesinde, anksiyete, depresyon, menstrual döngü bozuklukları, PMS, kronik yorgunluk, stres ve baş ağrısı gibi birçok alanda kullanmaktadırlar ancak bu konuları destekleyen ya da inceleyen araştırma sayısı çok fazla değildir.

Yine de küçük araştırmalarda kedi otu bitkisi hakkında bilgiler elde edilmiştir. Bu bilgiler doğrultsunda kedi otunun olası faydalarını aşağıda listeliyoruz:

  • Uyku bozukluklarının tedavisi
  • Menopoz belirtilerinin hafifletilmesi

Menstrual dönemlerde kadınların yaşadıkları kas spazmları ve rahatsızlıklar için doğal kas gevşetici görevi görebilmektedir. Kedi otu bitkisi içerisinde bulunan valerenik asit ya da valerenol, anti-anksiyete etkilerine sahiptir. (2) Anksiyete sahibi kişilerin kronik stresini hafifletme konusunda yardımcı olabilecek bir bitkidir.

kedi-otu-nedir-ne-ise-yarar

Yapılmış olan bir çalışma bize plasebo ve kedi otu bitkisi takviyelerinin kişiler arasında farklı etkiler yaratmadığını göstermiştir. Bu araştırma 2009 yılında yapılmıştır. Yatmadan önce 300 mg kedi otu takviyesi alan kadınlar ile plasebo kullanan kadınlar 2 hafta boyunca incelenmişlerdir. 2 haftanın sonunda gruplar arasında çok farklı sonuçlar elde edilememiştir. (3)

Ancak bu çalışmanın zıttı veriler elde edilen araştırmalar da bulunmaktadır. 128 gönüllü denek üzerinde yapılmış bir araştırmada 400 mg kedi otu bitkisi ekstresi kullanımının, plasebo deneklerine göre uyku kalitesini arttırdığı gözlemlenmiştir. (4)

Kedi Otu Bitkisi Yan Etkileri Nelerdir?

Kedi otu bitkisi kullanımı genellikle kısa dönemli kullanımda güvenli olarak nitelendirilmektedir ancak uzun dönemli kullanımında güvenilirliğine dair bilgiler bulunmamaktadır.

Bunun yanısıra hamileler ve ameliyata girecek kişiler için kedi otu bitkisi kullanımının nasıl bir etki yapacağı bilinmediği için hamile ya da ameliyata girecek kişilere kedi otu bitkisi önerilmemektedir.

Ayrıca kedi otu bitkisinin alkol ve bazı antidepresanlar ile reaksiyona girerek çok fazla uykuya ve uyuşukluğa sebep olduğu bilinmektedir. Bu nedenle kedi otu bitkisi takviyeleri alkol ve depresan kullanıyorsanız tercih etmemeniz gereken bir üründür. Kedi otu bitkisi bazı kişilerin midelerini rahatsız edebilmektedir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz