İster yağ yakmak istiyor olun, ister kondisyonunuzu yükseltmek, ister cildinizi ışıldatmak isterseniz de genel sağlığınızı iyileştirmek istiyor olun… Doğal yollardan elde edilen ve size sunacağımız bu 3 gıda aklınızdaki birçok hedefe ulaşmanıza yardımcı olabilir. En iyi şekilde nasıl görüneceğinizi, hissedeceğinizi ve nasıl performans gösterebileceğinizi ilk elden deneyimlemek istiyorsanız, zindeliğinizi ve sağlığınızı doğal kaynaklarla elde etmenizi sağlayan bu takviyeleri mutlaka deneyin!

1. Kril Yağı

Balinalar, foklar, penguenler, kalamar ve diğer birçok balık, yani dünya çapında okyanuslarda bulunan süper küçük kabuklular büyük ölçüde kril balığı tüketir. Ancak deniz altında yaşamıyorsunuz, bu yüzden krilin içerdiği omega-3 yağ asitlerini EPA ve DHA’yı tüketmenin faydalarını doğrudan elde edemiyoruz. Neyse ki çeşitli krill yağı hapları ile krill yağı omega 3 yağ asitlerini kolayca tüketebilmemiz mümkün. EPA ve DHA’nın, özellikle aktif kadınların vücutlarına bir takım önemli faydaları vardır. Her iki omega-3’ün de bağışıklık fonksiyonu ve kas büyümesini desteklediği ve zor bir egzersizden sonra iyileşme süresini hızlandırdığı bilinmektedir. Birçok kadın düşük EPA ve DHA seviyelerine sahiptir çünkü bunları içeren besinleri çok az tüketirler. Yüksek EPA ve DHA oranına sahip gıdalar arasında somon ve sardalya gibi yağlı deniz ürünleri yer alır. Çeşitli balık yağı takviyeleri de önemli omega-3 yağ asitleri kapsıyor olsa da, kril yağı fosfolipid formunda gelir ve bu nedenle düşük dozları hızlı emilir. Çoğu kril, Antarktika gibi daha soğuk sularda yaşadığından, yağları ortalama balık yağlarına göre daha temizdir. Krill yağı ile balık yağı arasındaki fark hakkında detaylı bilgi edinmek için bu yazımıza göz atabilirsiniz. Ek olarak; Kril gezegendeki en bol türlerden biridir, bu yüzden onları tüketmenin ekosisteme de negatif bir etkisi olmayacaktır.

Ne Kadar Tüketmelisiniz?

En iyi sonuçlar için, günde toplam 2 gram kadar, herhangi bir ana öğününüzle beraber 1 gram kril yağı takviyesi alabilirsiniz.

Kril yağı markalarına göz atmak için tıklayın!

2. Elma Sirkesi

Doğal elma sirkesi egzersizlerinize ve sağlığınıza birçok fayda sağlayabilir. Araştırmalar, yağ depolanmasını engellediğini, yağ kaybını teşvik ettiği ve kan şekerini düzenleyen hormon olan insülini kontrol ettiğini göstermektedir. Egzersiz sonrası insülin artışı protein sentezini teşvik eden elma sirkesi, diğer zamanlarda  vücudunuzun yağ yakmasını önleyebilir. Elma sirkesi asidik tadı yüzünden dolabınızdaki en lezzetli şey olmayabilir ancak spordaki sıkı çalışmalarınızdan oldukça fazla verim almanıza yardımcı olur. Maksimum etki için işlenmemiş sirke tüketebilirsiniz. Elma sirkesi kürü tarifleri ile cildinize bile bakım yapabilmeniz mümkün.

Ne Kadar Tüketmelisiniz?

Salatalarınıza arada sırada limon yerine elma sirkesi koyarak hayatınızda elma sirkesine yer açabilirsiniz. Bunun yanı sıra 1 çay kaşığı ile 1 yemek kaşığı ile başlayarak su veya meyve suyu ile karıştırarak direk içmeniz de mümkün. Tek başına tüketmeniz dişlerinize ve sindirim sisteminize zarar verebilir. “Düzenli Olarak Sirkeli Su İçmek Zayıflatır mı?” yazımıza mutlaka göz atın!

3. Zerdeçal

Kurkumin, zerdeçal içinde de bulunan, körinin de içindeki temel bileşenlerden biridir. Zerdeçalın faydaları konusunda pek çok araştırma yapılmıştır ve sonuçlar kurkuminin iltihaplanmayı azaltmaya, vücut yağını azaltmaya, kan şekerini düzenlemeye ve hatta kanserle savaşmaya yardımcı olmak gibi bir dizi umut verici faydalar olduğunu göstermiştir. Toz zerdeçal doğrudan baharat olarak kullanılabilir veya zerdeçal bitkisi direk dilimlenerek de taze haliyle tam faydalarını elde etmenize yardımcı olabilir.

Ne Kadar Tüketmelisiniz?

Doz başına yaklaşık 500 mg curcumin sağlayan takviyeleri tercih edin. Zedeçal hapı, zedeçal ekstresi ya da zerdeçal yağı haliyle bu gıdanın takviyelerini tüketebilirsiniz. Zerdeçalın daha önce duymadığınız 13 faydasını öğrenebileceğiniz bu yazıya da göz atabilirsiniz.

Zerdeçal ürünlerine göz atmak için tıklayın!

Reklam

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz