deniz-tuzunun-faydalari

Tuz her ne kadar bin yıldır bir aroma olarak sofralarda olsa da son yıllarda medyada kötü karakter olarak  lanse edilebilmekte. Tuzsuz yemek yiyin, çok tuzlu yemeyin gibi uyarılar televizyon haberlerinde sıklıkla karşınıza çıkmıştır. Özellikle kalp sağlığı için negatif etkisi olduğu düşünüldüğünden tuzu diyet planınızdan çıkarmanız için büyük bir söylem dolaşıp duruyor.

Ancak gerçekten tuz bu kadar tehlikeli mi? Hiç mi iyi bir yanı yok? Deniz tuzu ne peki? Deniz tuzu mutfağımızda kalmalı mı yoksa çöpe mi atılmalı?

Her tuzun aynı olmadığının bilincindeyiz bu yüzden sizinle rafine olmayan, doğal deniz tuzu ve deniz tuzu faydaları hakkında bilgiler paylaşmak istiyoruz. Çünkü, iz mineralleri daha iyi bir kaynaktan alamayacağınız için deniz tuzunu önemsemeniz gerekiyor. (1)

Deniz Tuzu Nedir?

deniz-tuzunun-faydalari

Tüm tuzlar esasında deniz tuzu kaynaklıdır ancak marketlerde satılan ve soframızda daima baş köşede duran tuzlar direkt olarak okyanuslardan alınmış olmayabilir. Bazı tuzlar deniz tuzunun yeraltında biriktirdiği taşlaşan tuz kayalarından elde edilir. Kaya tuzu mu deniz tuzu mu diye düşünüyorsanız ikisinin de kökenlerinin deniz tuzu olduğunu belirtmemiz gerek. Çok fazla oranlarda mineral farkları yoktur.

Deniz tuzu denizin açık havada buharlaştırılması ile elde edilir. Bir kısım deniz tuzları direkt deniz suyunun güneş altında bekletilerek doğal bir şekilde buharlaştırılması ile oluşur. Bu tür deniz tuzları çok çok az miktarda işlem görmüştür ve vücudumuz için gerekli olan iz mineralleri bakımından oldukça zengindirler. Ayrıca bu tür tuzlar içerilerinde mineraller dolayısıyla değişik renk ve aromalara da sahiptir, kişisel bakım ürünlerinde de doğal bir seçenek olarak kullanılırlar ve yemek yapmayı daha da keyifli hale getiren seçeneklerdir.

Deniz tuzu rafine olan ve rafine olmayan türlere sahiptir. Rafine edilen deniz tuzlarının ve kaya tuzlarının her ikisi de içeriklerinde minerallerin bir kısmını kaybederler. Ayrıca boşaltım sistemi için rafine olmayan tuzlara göre daha sağlıksızdırlar.

deniz-tuzunun-faydalari

Deniz Tuzu Faydaları

Aşağıda sizlerle rafine olmayan deniz tuzu faydalarını paylaşacağız. Dediğimiz gibi rafine tuzlarda bu faydaların oranları minerallerin azalmış olmasından dolayı daha az miktarlardadır.

1. Mineral Bakımından Çok Güçlüdürler

Doğal deniz tuzları yüksek kalitelerini 60’a varan iz minerali sayılarından alır. Bir çeşit kaya tuzu olan Himalaya tuzu için bu sayının 84’e kadar çıkabildiği söylenmektedir. Ancak deniz tuzu ve Himalaya tuzu faydaları arasında özel bir fark görülmemektedir. İster kaya ister deniz tuzu olasun her ikisi de mikro besin açısından çok çok önemli kaynaklardır.

Marketlerden aldığımız birçok meyve, sebze ve et ürününde mineral oranlarının topraktaki verimsizleşmeye bağlı olarak azalmış olması, yiyeceklerden aldığımız minerallerin de azalmasına sebep oluyor. Ancak hâlâ gezegenimizde deniz ve kaya tuzları ile iz mineralleri yeterli oranlarda karşılayabiliyoruz. (2)

2. Dehidrasyonu Önler ve Sıvı Dengesini Korur

deniz-tuzunun-faydalari

Sodyum, deniz tuzunun içerisinde bulunan en önemli mineraldir ve su tutma özelliği vardır. Bu sebeple vücudunuza aldığınız sodyum, vücudunuzda su tutulmasına yardımcı olur. Tan tersi durum ise tahmin edebileceğiniz gibi su azlığına yol açar. Su kaybı, dehidrasyon ve asırı susama isteği yaratır.

Her gün yeterli miktarda deniz tuzu tüketmek hem sodyum minerali tüketebilmek için önemlidir hem de sodyum-potasyum dengesini oluşturmak için. Bu iki mineral hücrelerinizin sıvı dengesini oluşturmada birlikte görev alan iki önemli elektrolikittir. Kan hücreleri için de sodyum ve potasyum önemlidir.

3. Elektrolit Açısından Çok Çok Zengindir

Deniz ya da kaya tuzunun rafine edilmesi, birçok mineral kaybına yol açar. Deniz tuzu içerisinde genel sağlık açısından faydalı ve vücutta üretilemeyen birçok temel elektrolikit barındırır. Bunlar sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum mineralleridir.

Elektrolikitlerin vücutta birçok görevi vardır. Bunların bazıları kalp ritmini düzenlemek, kaslarınızın hareket edebilmesine yardımcı olmaktır. Deniz tuzu tüketimi elektrolikit dengesinin korunmasına yardımcı olur. Elektrolikit dengesinin bozulması sağlığınız açısından negatif etkilere sahiptir. (3)

4. Beyin, Kas ve Sinir Sistemi Fonksiyonlarını Destekler

İçerisindeki sodyum oranı ile deniz tuzu kas, beyin ve sinir sistemi fonksiyonlarınız için çok önemlidir. Sodyum sadece sıvı dengesi için önemli değildir aynı zamanda vücutta iletişimi sağlayan sinyallerin doğru işlemesine destek olur. Yokluğunda vücudunuzdaki birçok işlem düzgün bir şekilde gerçekleşmeyebilir ve genel sağlığınızda çeşitli aksamalar oluşabilir.

deniz-tuzunun-faydalari

Bu iletişim sisteminin olması gerektiği şekilde çalışmaması, ilk olarak beyin, kas ve sinir sisteminizi olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Sodyumun gereğinden fazla ya da az olması durumunda bu dokularınıza ait hücrelerinizde hatalar başlar. Bu sebeple çok fazla ya da çok az tüketiminden kaçınmalısınız, günlük tavsiye edilen oranlarda tuz tüketimi yapmanız genel vücut sağlığınızı korumanız için önemlidir. (4)

5. Sindirim Sistemini Destekler

Yeterince tuz tüketmemek aynı zamanda sindirim sisteminizi de olumsuz etkilemektedir. Beslenmenizde yetersiz tuz demek mide asidiniz için önemli olan hidroklorik asitin (HCL) azalması demektir. Mide asidinizin azalması ve dengesini yitirmesi ise sindirim sisteminize büyük bir darbe vurur. Mide yanması, karın ağrısı, kusma ve kabızlık gibi sorunlar oluşmaya başlar. Yeterli miktarda deniz tuzu alımı, vücudunuzun kendisine yetecek oradan HCL üretmesine yardımcı olur. (5)

6. Besin Emilimini Arttırır

Yeterli miktarda mide asidine sahip olmak aynı zamanda vitamin ve mineral emiliminin arttırılmasına yardımcıdır. Kalsiyum, çinko, demir, folat, ve vitamin b12 gibi besinler başlıcalarıdır. Bu sebeple deniz tuzu tüketimi yiyeceklerden aldığınız verimi arttıracaktır.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz