Çuha Çiçeği Nedir?

Çuha çiçeği (evening primrose), Kuzey Amerika’ya özgü bir bitkidir. Kısaca EPO denen çuha çiçeği yağı da bu bitkinin çiçek tohumlarından yapılır. Çuha bitkisi, uzun yıllardır geleneksel tedavi yöntemi olarak çeşitli durumlarda kullanılmıştır:

 • Çürükler
 • Hemoroid
 • Sindirim problemleri
 • Boğaz ağrısı

Çuha Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

Çuha çiçeğininyileştirici faydaları gama-linolenik asit (GLA) içeriğinden kaynaklanıyor olabilir. GLA, bitki yağlarında bulunan bir omega-6 yağ asididir.

Evening promise oil (EPO) genellikle takviye olarak kullanılır veya topikal olarak uygulanır. EPO’nun günümüzde birçok yaygın sağlık durumunun tedavisinde kullanılır.

Çuha Çiçeği Yağı ürünlerini incelemek için tıklayın!

Evening Promise Oil EPO’nun Yararları

1.Sivilcelerinizi Temizlemenize Yardımcı Olabilir

aspir-cilt-bakimi

EPO’nun içeriğindeki GLA’nın, cilt iltihaplanmasını ve lezyonlara neden olan cilt hücresi sayısını azaltarak akne tedavisine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca cildin nem tutmasına da yardımcı olur.

Ayrı bir çalışmada, GLA takviyesinin hem enflamatuar hem de enflamatuar olmayan akne lezyonlarını azalttığı tespit edilmiştir (senin de aklında olsun onları yazıya ekliyoruz genelde).

2.Egzama Rahatlatmaya Yardımcı Olabilir

ABD dışındaki bazı ülkeler, iltihaplı bir cilt rahatsızlığı olan egzama tedavisinde çuha çiçeği yağı kullanımı onaylamışlardır.

Bir araştırmaya göre, EPO’daki GLA cildin epidermisini iyileştirebilir. Bununla birlikte, 2013’de yapılan bir araştırmaya göre ise oral EPO’nun egzamayı iyileştirmediği ve etkili bir tedavi olmadığı sonucuna varmıştır (2).

3. Genel Cilt Sağlığı İyileştirmeye Yardımcıdır

2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre, EPO’nun oral takviyesi cildin pürüzsüzleşmesine ve cildin iyileşmesine yardımcı olur (about:blank).

 • Elastikiyet
 • Nem
 • Sıkılık
 • Yorulma direnci

EPO’nun ciltte yarattığı önemli faydalardır.

Çalışma başına, ideal cilt yapısı ve işlevi için GLA gereklidir. Cilt kendi başına GLA üretemediğinden, araştırmacılar GLA açısından zengin EPO almanın cildin genel olarak sağlıklı kalmasına yardımcı olduğuna inanıyor.

Nasıl kullanılır: 12 hafta boyunca günde üç kez 500 mg EPO kapsül alın.

4.PMS Semptomlarını Hafifletmeye Yardımcı Olabilir

Pms nedir?

Eski bir araştırmada, EPO’nun adet öncesi sendrom (PMS) semptomlarının tedavisinde oldukça etkili olduğunu ileri sürmektedir (4). Bu semptomlar ise şöyledir:

 • Depresyon
 • Dinirlilik
 • Şişkinlik

Araştırmacılar, bazı kadınların vücuttaki normal prolaktin seviyelerine duyarlı oldukları için PMS yaşadıklarına inanmaktadır. GLA, prolaktinin PMS’yi tetiklemesini önlemeye yardımcı olduğu düşünülen vücutta bulunan prostaglandin E1 isimli maddeye dönüşür.

Nasıl kullanılır: PMS için, 10 aya kadar günde bir ile dört defa, 6 ile 12 kapsül (500 mg – 6.000 mg) alın. Mümkün olan en küçük dozla başlayın ve semptomları hafifletmek için ihtiyacınız olduğu kadar tüketin.

5.Meme Ağrısını En Aza İndirmeye Yardım Olur

Adet döneminiz boyunca göğüs ağrısı yaşıyorsanız, EPO almak bunu önlemenize yardımcı olabilir.

2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre, EPO’daki GLA’nın inflamasyonu azalttığı ve döngüsel meme ağrısına neden olan prostaglandinleri inhibe ettiği düşünülmektedir. Bir çalışmada, altı ay boyunca günlük EPO ve E vitamini almanın, döngüsel meme ağrısının şiddetini azalttığını bulunmuştur.

Nasıl kullanılır: Altı ay boyunca günde 1 ile 3 gram veya 2.4 ml EPO alın. Ayrıca 6 ay boyunca 1.200 mg E vitamini almanız da faydalı olabilir.

6. Sıcak Basmalarını Azaltmaya Yardımcı Olabilir

EPO, menopozun en rahatsız edici yan etkilerinden biri olan sıcak basması durumunu azaltabilir.

Bir çalışmada, altı hafta boyunca günde 500 mg EPO alan kadınların daha az sıklıkta, daha az şiddetli ve daha kısa süreli sıcak basması yaşadığını bulunmuştur (5).

Nasıl kullanılır: Altı hafta boyunca günde iki kez 500 mg EPO alın.

7. Yüksek Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı Olabilir

EPO’nun kan basıncını düşürüp düşürmediğine dair çelişkili kanıtlar vardır ve bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulur.

2013 tarihli bir araştırmaya göre, EPO alanların sistolik kan basıncı biraz daha yüksektir (6).

Nasıl kullanılır: Doktorunuzun gözetiminde günde iki kez 500 mg’lık standart bir EPO dozu alabilirsiniz. Bunun yanında kan basıncınızı düşürebilecek diğer takviyeleri veya ilaçları almamanız gerekmektedir.

8. Kalp Sağlığının İyileştirilmesine Yardımcı Olabilir

kalp-sagligi

Kalp hastalığı her yıl 600.000’den fazla insanı ölüme götürmektedir. Yüz binlerce kişi bu durumla yaşamaya alışmıştır ancak bazı insanlar bu duruma yardımcı olması açısından EPO gibi doğal ilaçlara yönelmektedir (7).

2014 yılında yapılan bir araştırmada, EPO anti-enflamatuardır ve kan kolesterolünü azaltmaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Enflamasyonun kalp hastalığına neden olduğu kanıtlanmamış olmasına rağmen, kalp hastalığı olan çoğu insanın vücudunda iltihaplanma durumu vardır.

Nasıl kullanılır: Bir doktor gözetiminde, genel kalp sağlığı için dört ay boyunca 10 ile 30 ml arasında EPO tüketin. Kalbi etkileyen diğer ilaçlardan faydalanıyorsanız, EPO’yu daha dikkatli almaya çalışın.

9. Sinir Ağrısını Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Periferik nöropati, diyabet ve diğer durumların ortak bir yan etkisidir. Eski araştırmalar, linolenik asit almanın aşağıdaki gibi nöropati semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir:

 • Sıcak ve soğuk duyarlılığı
 • Uyuşma
 • Karıncalanma
 • Zayıflık

Nasıl kullanılır: Bir yıla kadar günde 360 ​​ile 480 mg GLA içeren EPO kapsülleri alın.

10. Kemik Ağrısını Hafifletmeye Yardımcı Olabilir

Kemik ağrısına genellikle kronik bir inflamatuar bozukluk olan romatoid artrit neden olur. 2011’de bir araştırmaya göre, EPO’daki GLA, istenmeyen yan etkilere neden olmadan romatoid artrit ağrısını azaltma potansiyeline sahip olduğu gözlenmiştir (8).

Nasıl kullanılır: 3-12 ay boyunca günde 560 ile 6.000 mg EPO tükebilirsiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz