Vitamin takviyesi özellikle kış aylarında oldukça önemlidir. Okul döneminde hastalıkların yaygınlaşması çocuğunuzu daha çok risk altında bırakacaktır. Tam da bu noktada çocuklar bazı vitamin ve minerallerden hastalıklardan korunabilmek adına faydalanabilirler.

Her çocuk boy uzamasından dişlerin korunmasına ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine kadar birçok farklı açıdan gelişim süreci içerisindedir. Çocuklar için vitamin takviyesi, gelişim döneminde hastalıklardan sakınmak ve vücut dokularının sağlıklı bir şekilde gelişimi açısından oldukça önem taşır. İlerleyen yaşlarda hastalıklara daha açık ve kuvvetsiz dokulara sahip olmaktan kaçınmanın yolu çocuk yaşlarda vücudun iyi bir şekilde gelişimine bağlıdır.

Vitamin ve Mineral Kullanımı Neden Önemli?

  • beyin gelişiminin ve görme yetisinin kuvvetlenmesine yardımcı olan omega 3 yağ asitleri,
  • kan hücrelerinin ve hemoglobinin oluşumuna ve bağışıklık sisteminin korunmasına katkı sağlayan demir minerali,
  • yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına, bağışıklığın güçlenmesine ve protein sentezi ile dokuların güçlenmesine yardımcı olan c vitamini

başta olmak üzere birçok vitamin ve mineral çocukların genel sağlığını desteklemede görev alır.

Vitamin eksikliği özellikle kışın çocuk sağlığı açısından önemlidir. Kalabalık sınıflarda gününün yarısını geçiren çocuklar, soğuyan hava ile birlikte hem hastalıklara dirençsiz hale gelerek içerisinde bulunduğu ortamdan hastalık kapma riskine sahiptirler. Bu durum aslında yetişkinler için de benzer özellikler taşır. Kış döneminde etrafımızda hasta kişi sayısı artar ve iyileşmek bir anda daha zor bir hâle gelir. Ancak yetişkinler kendilerini koruma konusunda daha bilinçliyken çocukların bir şekilde daha çok yardıma ihtiyacı vardır.

Çocukların Alması Gereken Vitamin ve Mineral Listesi

Bazı vitamin ve minerallere göre eksikliklerin sonuçlarını listeleyelim:

  • B vitamini eksikliği ile enerji oluşumunun azalmasına bağlı olarak bitkinlik ve yorgun artabilir.
  • Yine b vitamini eksikliğinde çocuğunuzun spor faaliyetleri için ihtiyaç duyduğu kas enerjisi azalabilir.
  • E vitamini ve biotin eksikliğinde cilt, saç ve tırnak dokularında güçsüzleşme başlayabilir.
  • Kalsiyum eksikliği kemik ve diş dokularının gelişiminin olumsuz etkilenmesine sebep olabilir.
  • A vitamini eksikliği göz sağlığını olumsuz etkileyebilir.
  • C vitamini eksikliği bağışıklık sisteminin hasar görmesine sebep olabilir.

Vitamin Eksikliği İçin Ek Gıdalar ve Dengeli Beslenme

Vitamin hapları ve vitamin şurupları (özellikle çocuklar için multivitaminler) birer ek gıda olarak beslenme düzeni içerisinde alınamayan ya da eksik kalan vitamin ve minerallerin tamamlanmasını sağlarlar. Çocukların ihtiyaçları gözetilerek üretilmiş birçok multivitamin çeşidini piyasada bulabilirsiniz.

Ancak her zaman olduğu gibi öncelikle çocuklarınızın düzgün ve dengeli beslenmesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Beslenme yolu ile sebze ve meyveler başta olmak üzere et ve süt ürünlerinden mikro besin dediğimiz vitamin ve mineralleri, ayrıca sağlıklı yağ ve antioksidan dediğimiz omega 3 ve kara mürver ekstresi gibi besinleri alabilirsiniz. Bu besinleri takviye ederek alınan miktarı arttırabilmek için ise vitamin hapları yardımcı olacaktır.

Bazı mikro besinler, epa ve dha gibi omega 3 yağ asitlerini örnek alalım, somon ve deniz kabukluları gibi çok fazla tüketmediğimiz yiyeceklerde bulunabilmektedir. Ya da süt ürünlerinde bolca bulunan kalsiyum, demir ve çinko gibi mineralleri süt ürünlerini sevmeyen çocukların karşılaması zor olabilmektedir. Bu gibi durumlarda yani beslenme programı içerisine çok fazla yer veremediğimiz yiyeceklerde, çocuklarınıza eksik olan besinleri vitamin desteği olarak vermeniz iyi olacaktır.

Yine her zaman olduğu gibi çocuğunuzun gerçekten vitamin ve mineral eksiğinin olup olmadığını bir doktora danışıp kan testi yaptırarak öğrenebilir; çocuğunuzun ihtiyacına uygun vitamin desteğini belirleyerek doktorunuza danışıp alabilirsiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz