Bitkisel protein kaynaklarına olan merak, günümüzde beslenme sistemlerinin değişmesi ve yaşam tarzına yansıması sayesinde giderek artıyor. Çok bilinenin aksine proteinin sadece hayvansal gıdalardan alınabilmesi fikri, yerini yavaş yavaş bitkisel proteinlere olan ilgiye bırakıyor.

Gün geçtikçe popülerliği artan protein tozlarının arasında yer alan bezelye proteini, içerdiği yüksek protein oranının yanı sıra gluten ve soya içermemesi sayesinde sıkça tercih ediliyor. Raflarda veya alışveriş sitelerinde çok sık karşılaşmadığımız bezelye proteini, aslında çok yönlü ve etkili bir protein kaynağı olabilir. Siz de bezelye proteinini merak ediyorsanız özelliklerin öğrenerek en doğru kullanımı gerçekleştirebilirsiniz.

İşte bezelye proteinin bazı önemli özellikleri…

Yüksek Kaliteli Protein Kaynağıdır

Bezelye proteini, vücudunuzun oluşturamadığı ve yiyeceklerden almanız gereken dokuz temel amino asidin tümünü içermesiyle sektörde oldukça popüler bir protein kaynağı. Diyetinize yumurta, balık, kümes hayvanları veya kırmızı et gibi besinleri eklemek istemiyorsanız, genelde sebze tercih ediyorsanız veya vejetaryenliği ya da veganlığı benimsiyorsanız; bezelye proteini tam size göre olabilir.

Bunların yanı sıra bezelye proteini; sağlıklı kan akışını ve kalp sağlığını destekleyen arginin ve kas büyümesini destekleyen lösin, izolösin ve valin gibi dallı zincirli amino asit kaynağı olarak da ön plana çıkıyor. Bir diğer tercih edilme özelliği ise bezelye proteinin bitkisel proteinler arasında daha hızlı ve kolay sindirilebilir oluşu olarak biliniyor.

Demir Açısından Zengindir

Bezelye proteini demir açısından zengin olmasıyla da sıkça tercih ediliyor. Bununla birlikte, bitkisel gıdalarda bulunan demir bileşeninin, hayvansal ürünlerde bulunandan daha az emilebildiği biliniyor. Bu durumu ise C vitamini ile bezelye protein tozunu birleştirerek çözebileceğinize dair çalışmalar bulunuyor. Demir emilimini %67’ye kadar artıran narenciye gibi C vitamini açısından zengin besinler tüketerek bezelye proteininin etkilerini artırabilirsiniz.

Birçok Özel Diyete Uygundur

Bezelye protein tozu doğal olarak vegandır, glütensizdir ve süt içermez. Yer fıstığı, ağaç kuru yemişleri, yumurta, balık, kabuklu deniz ürünleri, inek sütü gibi gıda alerjeninden hiçbirini içermemesi nedeniyle bu içeriklere hassasiyeti olanlar tarafından tercih ediliyor. Bu nedenle, hemen hemen her diyete de uygun olan bezelye proteini kolaylıkla tüketilebiliyor. Bunlara ek olarak bezelye proteini ayrıca suyla iyi uyum sağlıyor ve kenevir gibi diğer bitki bazlı protein tozlarından daha az kumlu veya kireçli bir dokuya sahip olmasıyla ön plana çıkıyor.

Sizi Tok Tutar

Araştırmalar, proteinin daha uzun süre tok hissetmemize yardımcı olduğundan bahsediyor. Bu durum yüksek proteinli diyetlerin genel kalori alımını azaltabileceği ve zamanla kademeli olarak kilo kaybına yol açabileceğini gösteriyor. Böylelikle popüler diyetlerin çoğunda protein oranı yüksek gıdaların yer aldığını kolaylıkla gözlemleyebiliyoruz. Bu proteinler genel kanının aksine sadece hayvansal gıdalardan değil, bitkisel kaynaklardan da edinilebilir. Ayrıca araştırmalar, bezelye protein tozunun tokluğu artırmada kazein veya peynir altı suyu gibi süt bazlı protein tozları kadar etkili olabildiğinden de bahsediyor. Dolayısıyla bezelye protein tozu, protein alımını artırmak ve yemeklerden sonra tokluk hissini artırmak için iyi bir seçenek olabilir.

Kas Kütlesi Oluşturmanıza Yardımcı Olabilir

Vegan ve vejetaryen beslenmeyi benimseyen çoğu kişi, protein desteğini hayvansal gıdalardan alamadığı için kas gelişim süreçlerinin yavaşlayacağından endişe ediyor ve yeni yollar arıyor. Araştırmalar, bezelye protein tozunun kas oluşumuna yardımcı olabileceğini gösteriyor. Eğer sporu hayatınıza entegre ettiyseniz ve kas inşasına önem veriyorsanız, bezelye proteini de size bu konuda yardımcı olabilir.

Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir

Günümüzde bazı çalışmalar, bezelye ve peynir altı suyu gibi protein takviyelerinin iştah ve gıda alımı üzerinde benzer etkilere sahip olduğundan bahsediyor. Hayvansal ve bitkisel protein kaynakları arasında çok az fark olduğuna dair bilgiler, kilo kontrolü konusunda bezelye proteinin kullanılma oranlarını artırıyor. Bezelye proteininin insanların daha uzun süre tok hissetmelerine yardımcı olmasının olası bir nedeninin ise yüksek lif içeriğine sahip olması olarak düşünülüyor. Yani bezelye proteini ile hem lif alımınızı hem de protein alımınızı yükseltmeniz mümkün.

Bezelye Proteini Nasıl Tüketilir?

Bezelye proteini tozu; yoğurt veya tahıl içerikli yemeklerin lezzetini etkilemeyeceği için bu yemeklerin üzerine kolaylıkla serpilebilmektedir. Bunların yanı sıra çorbalar ve smoothie’ler de protein alımınızı kolaylaştırabilecek sıvı besinlerin arasında yer alır. Ayrıca, evde yapılan hamur işlerine eklenerek kek ve muffinlerin protein oranı da artırılabilir. Daha farklı tariflerin de içerisine eklenebilen bezelye proteini, günlük protein alımınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Dilerseniz aşağıdaki vegan kokoreç tarifini deneyerek ilk adımı atabilirsiniz.

Vegan Kokoreç Tarifi

Malzemeler

– ½  adet havuç

– 50 g pırasa

– 1/2 adet kapya biber

– 25 g domates salçası

– 200 ml sebze suyu

– 50 gram bezelye proteini

– 1 adet domates

– 1 adet sivri biber

– 100 g istiridye mantarı

– 1 tatlı kaşığı kimyon

– 1 tatlı kaşığı pul biber

– 2 tatlı kaşığı kekik

– 1 tatlı kaşığı tuz

– 4 adet sandviç ekmeği

Yapılışı

Havuç, pırasa ve kapya biberi ufak ufak doğrayın. İstiridye mantarı, domates ve yeşil biberi de daha büyük olacak şekilde doğrayın. Daha sonra havuç, pırasa ve kapya biberi tavaya alıp kavurun. Kavrulunca salçayı ekleyin. Üstüne sebze suyunu ilave edin, kaynayınca ocağın altını kapatıp kenara alın. Daha sonra bezelye proteinini karışıma ekleyin. Bezelye proteinin şişmesini beklerken ayrı bir tavada yine zeytinyağında domates, yeşil biber ve istiridye mantarlarını kavurun. Mantarlar iyice piştikten sonra bezelye proteini harcını da mantarların üzerine ekleyin. 2 dakika daha pişirdikten sonra kenara alın. Baharatlarını da ekledikten sonra ekmeklerinizin arasına koyun.

Bezelye proteini tozlarına hemen göz atın!

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz