at kestanesi

İçindekiler

 1. At Kestanesi Nedir?
 2. At Kestanesi Ne İşe Yarar?
 3. At Kestanesi Nasıl Kullanır?
 4. At Kestanesi Kremi Nedir? Ne İşe Yarar?
 5. At Kestanesi Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?
 6. At Kestanesi Kremi Nasıl Yapılır?
 7. At Kestanesi Hakkında Uyarılar

At Kestanesi Nedir?

Her şeyden önce, at kestanesi ile normal kestane arasındaki fark bilinmeli ve bu ikisi karıştırılmamalıdır; at kestanesi ağacı hippocastanaceae olarak bilinen tamamen farklı bir ağaç ve bitki türüdür. Bilimsel adı aesculus hippocastanum olan at kestanesinin ana vatanı Balkanlardır. At kestanesinin faydaları hakkında bir çok araştırma bulunmaktadır. Tohumu, kabuğu, çiçeği ve yaprakları ilaç yapmak için kullanılır.  Dolayısıyla, at kestanesi yenir mi sorusunun negatif bir cevabı var. Çünkü at kestanesi, ciddi miktarda eskulin adı verilen bir zehir içerir ve çiğ olarak yenirse ölüme neden olabilir. Bu yüzden at kestanesi faydaları olduğu kadar tehlikeli de olabilmektedir.

kabuklu-at-kestanesi

Ağaç üzerinde, at kestaneleri dikenli, yeşilimsi bir dış tabakayla kaplıdır fakat kestane ile karıştırılan parlak kahverengi meyveler olarak yere düşer. Bunlar, atlar üzerinde uyarıcı etki gösterse de ve paltoları parlak tutmaya yardımcı olsa da, at kestaneleri aslında içerdikleri zehirli bileşikleri parçalayabilen geyik ve yaban domuzu dışında çoğu hayvan için orta derecede zehir içerir.

At Kestanesi Ne İşe Yarar?

At kestanesi tohumu ve yaprağı varisleri, hemoroidleri ve damarlardaki şişkinliği (flebit) tedavi etmek için kullanılır. Sadece at kestanesi tohumu ise ishal, ateş ve genişlemiş prostat tedavisinde kullanılmaktadır. At kestanesi tohumları işlenebilir ve bunun sonucunda aktif kimyasalların ayrılması ve toplanması münkün hale gelir. Ortaya çıkan öz, kronik venöz yetmezlik adı verilen kan dolaşımı probleminin tedavisi için kullanılır.

varisli-kadin

At kestanesi yaprağı egzama, adet ağrısı, kemik kırığı ve burkulma, hafif öksürük, artrit ve eklem ağrısı için kullanılmaktadır. At kestanesi ağacı dalının kabuğu ise sıtma ve dizanteri tedavisinde değerlendirilir. Bazı insanlar lupus adı verilen deri veremi ve cilt ülserleri için ciltlerine at kestanesi dalı kabuğu uygular.

At kestanesi, kanı seyrelten bir madde içerir. Ayrıca, sıvının damarlardan ve kılcal damarlardan sızmasını zorlaştırır ve su tutulmasını (ödem) önlemek için idrar yoluyla sıvı kaybını teşvik eder.

At Kestanesi Nasıl Kullanır?

At kestanesi bilinçli bir şekilde toplanmalı ve yine bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır. Hiç at kestanesi toplamamış veya bu güne kadar hiç at kestanesi yememiş birinin kendi kendine bu işe kalkışması oldukça sakıncalıdır. Mutlaka bilen bir kişiye danışmalı ve yardım almalıdır.

at-kestanesi

At kestanesi evde kullanılmadan önce iyice temizlenmeli, sonrasında oldukça ince bir şekilde kesilmelidir. Çok küçük hale getirilmiş bir kahve kaşığı kadar at kestanesi, yarım litre su içerisinde haşlanmalıdır. Haşlandıktan sonra aynı su içerisinde 2 saat dinlendirmeye bırakılmalıdır. Hazır olduğunda yemeklerden önce olmak üzere günde 2 defa tüketilmesi önerilir. Bu işlem de daha önce işlemi bilen biri tarafınıdan ya da bu kişi gözetiminde yapılmalıdır.

At kestanesi alternatif tıp alanında oldukça fazla kullanılır. Bir çok hastalığa iyi geldiği gerekçesiyle bir ilaç bileşeni olarak tıp dünyasındaki yerini almıştır. İlaç sanayinde oldukça önemli yer edinmesinin yanı sıra kozmetik sektöründe de kullanılan bir meyve olduğu bilinir. At kestanesi özellikle cilt üzerinde kısa süre çok fazla pozitif etki gösterir. Bu sebeple de kozmetik dünyasında sıklıkla adından söz ettirmektedir.

At Kestanesi Kremi Nedir? At kestanesi Kremi Ne İşe Yarar?

at-kestanesi-kremi

At kestanesinin işlenerek, ilaç veya kozmetik sektöründe kullanılabilir hale getirilmiş formuna at kestanesi kremi denilmektedir. At kestanesi kremi kullananlar bir çok bozukluğa iyi geldiğini belirtmektedir. Uzun yıllardır kullanılan at kestanesi kremi neye iyi gelir sorusu çoğu insan tarafından hala merak edilmektedir. At kestanesi kremi, özellikle insan cilt sağlığı açısında olumlu etkilere sahiptir. At krestanesi kremi kullanıcı yorumları varis, kırık, eklem ağrısı, burkulma gibi durumlara fayda sağladığı yönündedir. Bu nokta da yine sıklıkla dile getirilen bir endişeye daha değinmek gerekiyor. At kestanesi kremi faydaları hakkında bilgi sahibi olan kişiler at kestanesi kremi yüze sürülür mü diye merak etmektedirler. Krem formunun yüze sürülmesinde herhangi bir sakınca görülmemiştir. Ayrıca at kestanesi kremi bütün yararlarına ek olarak regl döneminde ağrı problemi yaşayan kadınlara da oldukça iyi gelmektedir. Bu krem ile yapılan masajlar özellikle kasık ve karın çevresinde ağrıyı azaltma etkisi göstermektedir.

At Kestanesi Yağı Nedir? At Kestanesi Yağı Ne İşe Yarar?

at-kestanesi-yagi

At kestanesi işlem gördükten sonra damıtılır. Damıtma işlemi sonrasında üretilen yağa at kestanesi yağı denilmektedir. Peki at kestanesi yağı neye iyi gelir? At kestanesi yağının faydaları oldukça fazladır. At kestanesi yağı kan dolaşımı üzerinde önemli etkilere sahiptir. Kılcal damarlarda geçirgenliği yükselten at kestanesi yağı, kan dolaşımını hızlandırır. Bu nedenle metabolizmanın olumsuz bir durum karşısında kendini hızlıca toparlamasına yardımcı olur.

At kestanesi yağı faydaları sadece bununla sınırlı değildir. Sürekli ve düzenli bir şekilde at kestanesi yağı kullanımı cilt sorunları üzerinde olumlu etkiler göstermektedir. Bu yağ cilt tarafından çok kısa sürede emilir ve ciltteki akneler ile lekelerin kaybolmasına neden olur. Ek olarak cildin pürüzsüz görünmesini sağlar. At kestanesi yağı kullanıcı kullanıcı yorumları da göz önünde bulundurulduğunda at kestanesi yağı cilde faydaları olan bir bileşendir. At kestanesi yağı basur tedavisinde de kullanılmaktadır. At kestanesi yağı kullananlar pamukla sorun olan bölgeye yağı sürmenin iyileşme sürecini hızlandırdığını belirtmektedir.

at-kestanesi-balsam

Ayrıca at kestanesi jel ve balsam formunda da bulunmaktadır. Özellikle at kestanesi balsamı masaj jeli şeklinde raflarda yer almaktadır. At kestanesi balsamı ve at kestanesi jeli, kremin yararları ile aynı doğrultuda fayda sağlamaktadır. Özellikle varis problemi yaşanyanlar için balsam ve jel formu önerilebilmektedir.

Özetle sıkça sorulan at kestanesinin faydalaları nelerdir ve at kestanesi neye iyi gelir sorularının cevapları şunlardır:

 • Kronik venöz yetmezliği tedavi etmeye yardımcı olabilir.
 • Belli kanserlerde hücre ölümüne neden olabilir.
 • Güçlü antioksidanlar içerir.
 • Prebiyotiklerin etkilerini artırabilir.
 • Yara iyileşmesinde faydalıdır
 • Erkeklerde doğurganlığı destekleyebilir.
 • At kestanesinin cilde faydaları bulunmaktadır.

Doğal Ağrısı Kesici Özelliği Gösteren At Kestanesi Kremi Nasıl Yapılır?

at-kestanesi-ürünleri

Yaklaşık 400 gram at kestanesi iyice soyulup dövüldükten sonra bir şişeye konur ve biraz alkol ilave edilir. Güneş almayan bir yerde 3 hafta bekletilir. 3 hafta içerisinde bu karışım bir merheme dönüşecektir ve bu at kestanesi merhemi özellikle ağrılığı bölgelere günde bir defa olmak üzere uygulanabilir.

At Kestanesi Hakkında Uyarılar

hamile-kadin

Hamilelik ve emzirme: Çiğ tohum, kabuk, çiçek veya at kestanesi ağacı yaprağı kullanmak pek güvenilir değildir ve ölüme yol açabilir. Zehirli eskülinin hamilelik veya emzirme sırasında çıkarıldığı at kestanesi çekirdeği ekstraktının kullanılmasının güvenliği hakkında ise yeterli bilgi yoktur. At kestanesi kremi hamilelikte kullanımı yine tavsiye edilmemektedir. Bu yüzden güvenli tarafta kalın ve hamile veya emziriyorsanız at kestanesi kullanmaktan kaçının.

Kanama bozuklukları: At kestanesi kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. At kestanesi almak kanama bozukluğu olan kişilerde morarma ve kanama riskini artırabilir.

Diyabet: At kestanesi kan şekerini düşürebilir. Diyabetiniz varsa, çok düşük kan şekeri (hipoglisemi) belirtileri olup olmadığını kontrol edin ve kan şekerinizi sıklıkla ölçün.

Sindirim sorunları: At kestanesi tohumları ve kabuğu gastrointestinal (GI) yolu tahriş edebilir. Bağırsak veya mide rahatsızlığınız varsa kullanmamanızda yarar var.

Böbrek hastalığı: At kestanesinin böbrek hastalığını daha da kötüleştireceği yönünde bir endişe vardır. Böbrek problemleriniz varsa at kestanesi kullanımı konusunda tedbiri elden bırakmayın.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz