ari-sütünün-faydalari

Arı sütü faydaları arasında belirli kanser türlerini önleme, tansiyonu düşürme, kısırlığı tedavi etme, düşük kolesterol düzeyleri, karaciğeri koruma, inflamasyonu azaltma, sindirim bozukluklarını iyileştirme, erken yaşlanmayı önleme ve kilo kaybına yardımcı olma bulunmaktadır.

Arı Sütü Nedir?

İnsanlar balın arılardan geldiğini bilse de, aynı böceklerden gelen besleyici başka bir gıda olduğunu bilmezler. Arı sütü bir arının kafasının tepesinden salgılanır ve kraliçe hücresi (özel bir petek) olarak adlandırılır. Arı larvaları ilk doğduğunda, sağlıklı ve besleyici bir destek elde etmek için doğrudan işçilerden elde ettikleri arı sütü ile beslenirler, ilk birkaç gün bu şekilde hayatta kalmayı sürdürürler. Ancak, 3-4 gün sonra larvalar artık arı sütü tüketmez.(1) Potansiyel kraliçe arıları için, arı sütü çok daha önemlidir. Aslında, kraliçe larvaları bu özel kraliçe hücrelerine konur ve arı sütü ile çevrelenir. Onların kraliçe morfolojisini geliştirmelerine yardımcı olan şey de budur.

Kraliçe larvalarında fenotipik değişikliğe neden olan tek bir protein olan royalactin bulunur. Bu onların yumurtalık geliştirmelerine ve normal arılardan çok daha büyük bir boyuta gelmelerine neden olur. Ayrıca, bir kraliçenin ömrünün normal bir arıdan 20 kat daha fazla uzun olduğu bilinmektedir.

Ayrıca, arılar bu kadar iyi işçiler olduğu için, tek bir koloni, 5-6 aylık bir süre boyunca 500 gramdan fazla arı sütü üretimi gerçekleştirebilir ve arı sütü saklayabilir. Bir kraliçe bu kadarını tüketemez, bu yüzden bu gıda için bir pazar gelişmiştir. Arı sütü nerede bulunur ve arı sütü nasıl kulanılır gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Genellikle diyet veya organik gıda ürünleri satan yerlerde arı sütü bulunur. Kullanım açısından, genellikle granül veya toz halinde bulunur ve arı sütü kullanımı genellikle salatalara, smoothilere, yoğurtlara veya soğuk içeceklere eklenerek gerçekleştirilir. Arı sütünü ısıtmamanız önemlidir, çünkü ısıtmak tüm enzimatik özellikleri ve onu insan tüketimi için faydalı kılan bazı proteinleri yok edecektir. Yaygın olarak bilinmemekle birlikte, beslenme programına arı sütünü dahil edenler için bu takviye birçok fayda sağlamaktadır:

Arı Sütünün Yararları

bal-petek

Saf arı sütü kalsiyum, bakır, demir, fosfor, silikon, kükürt ve potasyum gibi minerallerin yanı sıra B vitaminleri, biyotin, inositol, folat, nükleik asitler, gama globülin gibi zengin besin elementleri içerir.(1) İnsan vücudunun üretemediği 8 temel amino asit de dahil olmak üzere 17 farklı amino asit de sağlayan arı sütünün yararları şunlardır:

Arı Sütü Kan Basıncını Düzenler

Araştırmalar, arı sütünde bulunan bazı proteinlerin insanlarda kan basıncı seviyelerini doğrudan etkilediğini ortaya koymuştur. Bu protein hidrolizatı, kan basıncı üzerinde uzun süreli bir etkiye sahip olabilir. Bu, kan damarları ve kalp üzerindeki stresi azaltmak için vazodilatatör görevi gören potasyumla birleştirildiğinde, organik arı sütü kalp rahatsızlıklarını önlemek için harika bir yol gibi görünmektedir.

Arı Sütü Kolesterol Seviyesini Dengeler

ari-sutu

Çoğu insan sağlıksız kolesterol ile tatlı ve lezzetli yiyecekleri ilişkilendirmesine rağmen, arı sütü ile durum biiraz daha farklıdır. Araştırmalar sürekli olarak diyetinizde arı sütüne yer verdiğinizde kötü kolesterol seviyelerinizde kayda değer bir düşüşe neden olabileceğini ve böylece ateroskleroz, kalp krizi, inme gibi kardiyovasküler sorunları önlemenize yardımcı olabileceğini göstermiştir.(1)

Arı Sütü Kısırlık Probleminin Tedavisinde Yardımcı Olur

Doğurganlık sürecinde arı sütünün tam işlevi bilinmese de, insan doğurganlığı üzerindeki etkisinin kraliçenin morfolojisini etkileyen ve cinsel olarak uygun hale gelmesine yardımcı protein olan royalactin ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Nedeni ne olursa olsun, arı sütünün erkeklerde doğurganlığı ve sperm hareketliliğini arttırdığı, böylece eşinin gebe kalma şansını yükselttiği gösterilmiştir.

Arı Sütü Kanseri Önler

kanser-ve-ari-sutu

Arı sütünün içerisinde birtakım antioksidanlar bulunur, fakat arı sütü özellikle BPA olarak da bilinen bisfenol A’yı inhibe etme kabiliyetine sahiptir. Bu, artan meme kanseri seviyelerine bağlı olan çevresel bir östrojendir. Bu nedenle, diyetinize yeterli miktarda doğal arı sütü ekleyerek, bu tür kanserleri önleyebilirsiniz.

Arı Sütü Enflamasyonu Azaltır

Arı sütünde bulunan etkileyici vitaminler ve aktif enzimler onu potansiyel bir anti-inflamatuar ajan haline getirir. Bununla birlikte, aşırı ısı enzimatik özellikleri bozar, bu nedenle bu tür faydalar için arı sütü ısıtılmamalıdır.(1) Arı sütünü iltihap ağrısını hafifletmek için vücudun etkilenen bölgelerine topikal olarak uygulayabilirsiniz. Ayrıca A, C, D ve E vitaminleri, kompleks B vitaminleri, birçok amino asit, selenyum, fosfor, magnezyum ve çinko gibi önemli vitamin ve mineralleri barındıran arı sütü takviyesi de kullanabilirsiniz.

Arı Sütü Erken Yaşlanmayı Önler

yaslanmayi-onleyen-ari-sutu

Arı sütü, kraliçenin ömrünü önemli ölçüde uzatmaya yardımcı olduğu gibi, içerisinde bulunan antioksidanlar da normalde erken yaşlanmaya neden olan serbest radikalleri yok etmek için çalışabilirler. Antioksidanlar kırışıklıkları giderir, cildinize sağlıklı bir görünüm katabilir, saç dökülmesini ve maküler dejenerasyonu önleyebilir. Ayrıca bazı kronik hastalıkları da engelleyerek yaşam sürenizi uzatabilir.

Arı Sütü Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Lesitin, etkili bir şekilde kolesterolü azaltabilen, karaciğer fonksiyonunu artırabilen ve sindirimi kolaylaştırabilen, arı sütünün bileşenlerinden biridir. Tüm bunlar kilo kaybına yardımcı olabilir. Arı sütünün metabolizma hızlandırıcı etkisi ile protein içeriği birleştirildiğinde, kilo verme konusunda yardımcı bir takviye olarak değerlendirilebilir.

Arı Sütü Metabolizmayı Hızlandırır

metabolizma-hizlandirici

Arı sütünün insanların üretemediği gerekli amino asitlerin 8’ini içermesi, onu çok önemli bir besin kaynağı haline getirmektedir.(1) Bu 8 amino asitin elde edilmesi zor olabilir, ancak vücutta yeni proteinler oluşturmak ve metabolizmamızın düzgün şekilde çalışmasını sağlamak için gereklidir. Bu nedenle arı sütü, hücresel rejenerasyonu artırabilir, kas gelişimi ve büyümesini hızlandırabilir, kemik gücünü artırabilir ve vücudumuzdaki hormonal/enzimatik süreçleri optimize edebilir.

Tüm bunlara ek olarak dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır; bazı insanların bala, polene ya da arı sütüne karşı alerjisi olabilir. Herhangi bir alerjik reaksiyonla karşılaşmamanız için beslenme programınıza arı sütü eklemeden önce doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz