anason-yaginin-faydalari-nelerdir

Anason yağı aromatik etkisi ile tanınan, latincesi Pimpinella Anisum olan bitki ve tohumlarından üretilmektedir. Günümüzde anason yağı sadece mutfaklarda değil anasonun farmakolojik etkilerinden yararlanmak için ilaç sanayiinde de kullanılmaktadır.

Anason otu ya da anason tohumundan üretilen anason yağı, özellikle sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için önemlidir. Tarihe baktığımızda da eski uygarlıkların anasondan aynı şekilde yararlandıklarını görüyoruz. Avrupa’yı anason ile tanıştıran Eski Roma’da anason, yemeklerden sonra sindirimi kolaylaştırması ve kişileri rahatlatması için keklere katılırdı. (1) Aynı çağlarda Mısırlılar anason bitkisini ekmeklere katardı. Anason bitkisi Çin’de bulunan bir bitki ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Rezene ile anason otu aynı aileden gelmektedir.

Anavatanı Akdeniz kıyıları olan anason otu Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde likör yapımında da kullanılmaktadır.

Anason Yağı İçeriği

anason-yaginin-faydalari-nelerdir

Anason yağı içerisindeki etken madde anetholdür. Anethol, anasona kendine has aromasını ve tadını veren maddedir. Aynı zamanda anason yağının temel faydaları anetholden gelmektedir. Anethol maddesinin yapısı katekolamin adrenaline ve dopamine benzer. Anason yağı uçucu bir yağdır.

Anason Yağı Faydaları Nelerdir?

Ananason yağı ve anethol antibakteriyel, mantar engelleyici, antioksidan, uyarıcı ve balgam söktürücü özelliklere sahiptir. Bu sebepler ile ilaç sanayiinde de sıkça kullanılır, öksürük şurubu ve pastillerde bulunur. (2)

Anason yağı ayrıca spazm, kramplar, ishal ve kas ağrılarında spazm çözücü etki ile azalma yaratabilir.

Anason yağı hazımsızlık, şişkinlik, akut göğüs ağrısı ve sindirim sisteminde oluşan fazla giderilmesine yardımcı olabilmektedir.

anason-yaginin-faydalari-nelerdir

Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda anason yağı solunum yollarındaki mukus tabakasını ve balgamı gevşeterek kişilerin öksürük ve nefes alma sorunlarını hafifletebilir.

En iyi anason yağı arayışınızı noktalamak ve farklı anason yağı ürünlerini incelemek için tıklayabilirsiniz.

Erkeklerde libidoyu yükselttiği de düşünülen anason yağı kullanımı için bir üroloğa danışılması iyi olacaktır.

Son olarak insan sağlığından bağımsız bir bilgiyi paylaşmak isteriz, anason, balık tutma konusunda da destek alınan bir bitkidir. Balık yemi hazırlamada kullanılmaktadır.

Anason Yağı Yan Etkileri Nelerdir?

Birçok bitki yağında karşılaşılabildiği gibi anason yağı da bazı kişilerde alerjik reaksiyon yaratabilmektedir. Bu sebeple alerjik bünyeye sahipseniz anason yağı kullanmadan önce uzman bir doktora danışmanızı öneririz.

Anason yağının yan etkileri arasında, alerjik reaksiyonlar, ciltte irritasyon, ağız ve dudak çevresinde inflamasyon ve mide bulantısı görülmektedir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz