matchaEğer bir içecek dünyadaki en sağlıklı içecek olarak adlandırılacaksa bu kesinlikle yeşil çay olmalı. Çünkü size sağlık, güzel bir cilt ve zindelik kazandıran antioksidanlarla yüklüdür.

Reklam

Yeşil çay, oksitlenmemiş yapraklardan elde edilir ve bu da daha az işlenmiş çaylardan biri olmasını sağlar. Bununla birlikte, bu muazzam nitelikteki nemlendirici içecek, anti-enflamatuar ve anti-kanserojenik etkilere sahip olmasını sağlayan antioksidanlar ve diğer faydalı polifenoller içerir.

Bir fincan çay, demleme süresinin uzunluğuna ve demlenen çay miktarına bağlı olarak değişen kafein seviyelerine sahiptir. Kahve ve siyah çayda sırasıyla yaklaşık 95 ve 50 miligram kafein bulunurken, yeşil bir çayda fincan başına sadece 20-40 miligram kafein bulunur.

Yeşil Çay ve Matcha Arasındaki Fark

yesil-cay-hazirlama

Birçok insan hala yeşil çay ve matchanın aynı şey olduğunu düşünür ancak aynı değiller. Her ikisi de bitkilerden elde edilir, bu nedenle sağlığına düşkün insanlar ve fitness tutkunları için harika seçeneklerdir. Bunun yanında yeşil çay genellikle poşet çay veya kurutulmuş yaprakların demlenmesiyle elde edilirken matcha toz halde tüketilir. Aslında matcha yeşil çay yapraklarından elde edilir ancak ince bir toz haline getilrilir ve daha zengin bir içeriğe ve tada sahiptir.

Yeşil Çayın Egzersizler Üzerindeki Etkileri

Yeşil çayın kadın sağlığına etkilerinin ne olduğunu merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Kadınların yeşil çayın faydalarından yararlanmaları ve kendilerine çay içecek zaman yaratmaları için gereken 5 önemli sebebi sizler için araştırdık.

1.Kilo Kaybı

yesil-cay-zayiflama

Yeşil çay kısa vadede kişilerin metabolizma hızını arttırır ve özellikle karın bölgesindeki inatçı yağlardan kurtulmanıza yardımcı olur. Düzenli olarak yeşil çay tüketmek, bel çevreniz, vücut yağ yüzdenizde ve vücut ağırlığınızda genel bir azalmaya sebep olacaktır. Yeşil çayın içerisindeki kafein, yağ dokularında bulunan yap asitlerini harekete geçirerek fiziksel performanı artırır ve böylece vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi kazanmasını sağlar.

2.Diyabet

Son yıllarda tip 2 diyabet rahatsızlığına sahip kişilerin sayısı oldukça arttı ve her geçen gün de bu sayılar artmaya devam ediyor. Yeşil çay yardımıyla vücuttaki yüksek kan şekeri seviyeleri düzene sokulabilir ve  vücudun insülin duyarlılığı geliştirilebilir. Ayrıca yeşil çay aşırı yemek tüketiminin ardında vücutte detoks etkisi yaratır ve yüksek kan şekeri seviyelerin düşmesini sağlar.

3.Kardiyovasküler Rahatsızlıklar

Dünya çapında birçok insan kalp krizi ve inme gibi kardiyovasküler hastalıklar yüzünden hayatını yitiriyor ve bu sayı her geçen gün artmaya devam ediyor. Yapılan çalışmalar, yeşil çayın bu tür hastalıkların bazı faktörlerine karşı koyduğunu göstermektedir. Yeşil çayı sağlıklı beslenme düzeninizin bir parçası yapmak, kanın antioksidan kapasitesini artırır ve kan dolaşımındaki kötü kolestrol partikullerinin zarar görmesii engelleyerek kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.

4.Onarım ve Kas Gelişimi

bacak kalınlaştıran egzersizler

Kadınlar için BCAA’lar gibi yağ yakıcı ve kas gelişimine fayda sağlayan takviyelerin etiketindeki malzemelere bakarsanız, yeşil çayla karşılaşma şansınız çok yüksektir. Kafeinin yanı sıra, yeşil çay da sadece bağışıklığı iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda vücudun yorgunluktan kurtulmasına yardımcı olan C vitamini içerir. Bunun yanı sıra, vücuda özellikle egzersiz yaparken dayanıklılığı artıran kateşinler de sağlar. Fiziksel aktivite sırasında, kaslarınızın strese girme eğilimi büyüktür. Kateşinler, siz çalışırken laktik asitler üretirler ve böylece oksidatif strese maruz kalan kaslardaki iltihabı azaltırlar. Kateşinler ayrıca kan ve kaslardaki laktat seviyesini düşürür.

5.Karbonhidrat Emiliminde Artış

Karbonhidrat emilimi, egzersiz yapan kadınlar arasında oldukça yaygındır. Her antrenman öncesi muhakkak bir fincan yeşil çayı içilmelidir. Nedenini ise şöyle açıklayabiliriz; vücudun karbonhidratları emme ve kullanma hızı kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Bununla birlikte, çoğu zaman bu süreç, bağırsaklardaki durumlar nedeniyle birçok insan için yavaş ilerler. İyi haber şu ki, yeşil çaydaki kafein yorgunluk hissini azaltmaya yardımcı olur ve karbonhidrat kullanımını artırdığı için egzersizi uzatabilmenizi sağlar. Ekstra karbonhidratları daha verimli bir şekilde kullanır ve vücuttaki diğer enerji kaynaklarının tüketimini en aza indirir.

Yeşil çayı, güzellik, zindelik ve sağlık ile ilgili çok çeşitli faydalara sahiptir bir bitkidir. Ancak elbette ki, tıpkı diğerleri gibi, şaşırtıcı sonuçlar elde etmek için düzenli egzersiz ve dengeli beslenme ile beraber tüketilmesi gerektiğini unutmamak gerekir.

Reklam

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz