Günlük hayatın içerisinde karşılaştığımız stres, bazı zamanlar farklı tepkiler vermemize sebep olurken ileriye dönük bazı olumsuz sonuçlar da doğurabiliyor. Özellikle küresel ölçekte gerçekleşen ekonomik durumlar, Covid-19 pandemisi gibi yaşanılan trajik konular günümüzde stres yaratmaya devam ediyor. Tüm bunlara stres yaratan kişisel durumlar da eklenince stresle savaşmak daha sağlıklı bir hayat için büyük önem taşıyor.

İşte bu noktada bazı içecek ve yiyecekler stresi azaltmaya yardımcı olabiliyor. Siz de bu yiyecek ve içecekleri öğrenerek ve hayatınıza entegre ederek; stresin olası etkilerinin azalmasına yardımcı olabilir, stresle doğal yollar aracılığıyla başa çıkabilirsiniz.

Stresliyken Ne Yenmeli?

Stresten kaçmaya çalışıyoruz ancak gün içerisinde bazı durumlar ne kadar kaçarsak kaçalım stresi bize getiriyor. Uzmanlar stresliyken de beslenme tercihlerinin önemli olduğunu belirtmekte. Stresli hissettiğinizde; sebze ağırlıklı, protein içeriği yüksek, doymamış yağ içeriği yüksek, bol sıvı içerikli besinler tüketmek çoğu uzman tarafından bahsedilen konular arasında. Bunların yanı sıra ise özellikle de triptofan içeriği yüksek besinlere mutlaka yer vermek ve muz, kakao, peynir, fındık, badem, mercimek, fasulye, tavuk, hindi, et, çemen, keten tohumu, hardal, kuşkonmaz, ıspanak gibi gıdaları da beslenme planına eklemek; stresin etkilerini azaltmak veya önlemek için iyi bir adım olabilir.

İşte stresin etkilerini azaltabilen 5 önemli gıda…

Stressavar gıdalar

Balık

Stresi vücudumuzdan uzaklaştırabilmek için gerekli vitaminleri ve mineralleri besinler yoluyla almamızın önemi büyük. Tüketmemiz gereken önemli minerallerin arasında ise omega-3 yer alıyor. Balık ürünleri, omega-3 açısından size yardımcı olabilir. Bunun için stresten arınmak ve kendinizi daha iyi hissetmek adına balık eti tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Balık, içerdiği omega-3 sayesinde sinir sistemini kontrol altına alma ve böylelikle daha huzurlu hissetmeye yardımcı olabiliyor.

Omega-3 takviyelerine de göz atın!

Stressavar gıdalar

Bitter Çikolata

Tatlı denince akan sular durur. Hele ki çikolata, küçükten büyüğe büyük bir çoğunluğun karşı koyamadığı tatlıların arasında yer alır. Siz de çikolata tüketmeyi seviyorsanız bitter çikolatayı hayatınıza entegre ederek stresin etkilerini azaltabilirsiniz. Bitter çikolata içerisindeki polifenol ve flavonol bileşenleri sayesinde kan basıncını düşürmeye ve bedeni sakinleştirmeye yardımcı oluyor. Ayrıca çikolatanın serotonin olarak adlandırılan mutluluk hormonunu artırdığı da biliniyor.

Muscle Cheff Proteinli Bitter Çikolata size yardımcı olabilir!

Stressavar gıdalar

Yaban Mersini

Strese iyi gelen meyveler arasında lezzetiyle ön plana çıkan yaban mersini de yer alıyor. Tatlı tariflerinin vazgeçilmez lezzetlerinin arasında yer alan yaban mersini, C vitamini ve antioksidan açısından oldukça zengin. Bu özellikleri ise vücudun hormon dengesini kurmasına yardımcı olmasıyla meyvenin önemini artırıyor. Hormon dengenizi kurmanıza yardımcı olan ve daha sağlıklı hormon seviyeleri sayesinde stresle savaşmanızı kolaylaştıran yaban mersini, güzel tadıyla beslenme rutininize eklemenizi de kolaylaştırabilir.

Stressavar gıdalar

Kuşkonmaz

Çok sık rastlamadığımız ama özellikle Ege Bölgesi’nde daha değerli olan kuşkonmaz bitkisi, genellikle et ve balık yemeklerinin yanına çok yakışmasıyla biliniyor. Kuşkonmaz, eksikliği depresyon gibi ciddi sorunlara sebep olabilen folik asit bakımından oldukça zengin. Siz de ızgara türü yemeklerinizin yanına fırında kuşkonmaz ekleyerek ya da sabah kahvaltılarınızda hazırladığınız omletinizi kuşkonmaz ile tatlandırarak stresi yaşamınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

Stressavar gıdalar

Kedi Otu Çayı

Konu stres olduğunda bitki çayları her zaman ilk önerilen gıdaların başını çekiyor. Yeşil çay ve passiflora çayı gibi sakinleştirici etkileriyle bilinen çayların yanı sıra kedi otu çayı da stresle savaşmanıza yardımcı olabilir. Anksiyete atakları yaşayan kişilerin sakinleşmesi için tercih ettiği kedi otu çayı, sinirleri yatıştıran etkileriyle revaçtadır ve hızlı bir şekilde etki göstermesiyle diğer bitki çaylarından daha farklı olduğu bilinmektedir. Bu etkilerinin yanı sıra kedi otu çayı; kan basıncını dengeleme, beyni rahatlatma, nefesi dengeleme gibi yönleri ile stresin etkilerinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Ancak herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, bu tarz bitki çaylarını kullanmadan evvel doktora danışmanız önerilir.

Stressavar gıdalar

Bonus:

Stresin vücutta yarattığı toksin artışını engellemenin en kolay yolu su içmektir. Günlük su tüketiminizi 8-10 bardak su olacak şekilde düzenleyerek, toksinlerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olabilirsiniz. Su içme alışkanlığınız yoksa veya su içmekte zorlanıyorsanız; içtiğiniz suyun içerisine limon, nane, nar ve tarçın gibi yardımcı besinler ekleyebilirsiniz.

Su içme alışkanlığınızı artırabilecek mataralara göz atın!

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz