Çok uzun zamandır hayatımızda var olan mavi-yeşil alglerden biri olan spirulina çok iyi bir antioksidan, B vitamini, demir, bakır ve magnezyum kaynağıdır. Öyle ki kendisi, genellikle gezegendeki en besleyici ve yoğun gıda olarak adlandırılır.

Spirulina besin alımınızı artırabilir, kalp sağlığınızı iyileştirebilir ve vücudunuzu derinden temizleyebilir! Spirulina’dan hala emin değilseniz, bu yazımızda kafanızdaki bütün soru işaretlerine yanıt bulabilirsiniz.

Spirulina Nedir?

Açıkça söylemek gerekirse, spirulina bir gölet pisliğidir. Evet, doğru okudunuz! Gerçekten, kelimenin tam anlamıyla spirulina yosun demektir. Doğal olarak dünyadaki sıcak, alkali göllerde yetişen mavi-yeşil algler, geleneksel olarak yüzyıllar boyunca önemli bir beslenme kaynağı olmuştur. Mavi-yeşil alglerin belki de en popüler biçimi olan spirulina ise, protein tozları ve günlük takviyelerde kullanımıyla ün salmıştır. Peki ama spirulinayı bu kadar özel yapan nedir?

Spirulina Besin Değerleri

vucut-icin-onemli-mineraller

Mavi-yeşil algler, düşük kalorili, vitamin açısından zengin ve içerdikleri yoğum mineraller nedeniyle süper besinlerden biri olarak tüketilir.

Organik pirulina şunları içerir:

Ayrıca, spirulina doğal olarak GLA içeren birkaç gıdadan biridir.

GLA’nın ne olduğunu bilmeyenler için hemen açıklayalım; GLA, temel olarak anti-enflamatuar özellikleri ile yaygın olarak bilinen esansiyel bir yağ asididir.

Spirulina’nın 13 Faydası

Yüksek Protein Kaynağıdır

Spirulina, gezegendeki diğer yiyeceklere kıyasla en yüksek protein yoğunluğuna sahiptir. %65-75 protein ve insan sağlığı için gerekli 8 temel amino asidin tamamını içerir.

Bu, spirulinayı üksek kaliteli protein arayan veganlar ve vejeteryanlar için tercih edilebilecek bir seçenek haline getirir. Ayrıca spirulina, NASA tarafından astronotlar için bir besin takviyesi olarak kullanılmıştır. Doğru duydunuz evet, uzayda süzülen spirulinalar…

Ağır Metalleri Temizler

Spirulina inanılmaz detoksifikasyon yeteneklerine sahiptir. Zaman içinde depolanma eğilimi gösteren tehlikeli ağır metalleri ve kimyasalları vücudunuzun hücrelerinden temizler. Yaygın toksikler cıva, alüminyum, bakır ve kurşun içerir. Bu ağır metaller DEHB, otizm, depresyon, OKB, duygudurum bozuklukları, alzheimer ve daha fazlasına neden olabilir. Neyse ki, spirulina bu soruna bir çözüm sunuyor; araştırmalar, spirulina takviyesinin toksik ağır metalleri %47’ye kadar azaltabileceğini gösteriyor.

Alerjilerle Savaşır

Sonunda, işe yarayan doğal bir alerji ilacı! Spirulina’nın doğal bir antihistaminik olduğu bilinir. Bunun nedeni, spirulina’nın alerjik rinit semptomlarına katkıda bulunan histamin salınımını durdurmasıdır.

Kolesterolü Düşürür

Kalp hastalığı şu anda dünya çapında bir numaralı katildir. Son çalışmalar, spirulina’nın doğal olarak LDL (kötü) kolesterol ve trigliseritleri düşürürken, HDL (iyi) kolesterolü yükselttiğini göstermiştir. Ayrıca, spirulina LDL oksidasyonunun zarar görmesini de önler. Bunu yaparken, spirulina vücudunuzu LDL kolesterolün zararlı etkilerinden korur.

Kan Şekerini Düşürür

diyabet-tedavisi

Araştırmacılar, spirulina’nın tip 2 diyabet hastalarının kan şekeri düzeylerini yönetmesine yardımcı olduğuna dair kanıtlar bulmuşlardır. Spesifik olarak, iki ay boyunca spirulina alan tip 2 diyabetlilerde kan şekeri ve lipit profillerinde bir iyileşme gözlenmiştir.

Enzimleri Aktive Eder

Spirulina, vücuttaki yağ ve gliserolü parçalayan enzim olan lipaz aktivitesini arttırır. Bu özellikler spirulinayı kolesterol birikimini azaltmada faydalı bir araç yapar.

Kan Basıncını Dengeler

Sadece 16 hafta boyunca spirulina almanın yüksek tansiyon düzeylerini düşürebileceğini biliyor muydunuz?

Az Yağlı Bir İçeriğe Sahiptir

Bir çorba kaşığı spirulinada 0,5 gramdan daha az yağ bulunur. Bu nedenle, az yağlı, kolesterol düşürücü bir etki için soslarınıza, salatalarınıza ve smoothie’lerinize ekleyebilirsiniz.

Antioksidan Açısından Zengindir

Spirulina zengin bir antioksidandır ve A, C ve E vitamini kaynağı olması onu güçlü bir serbest radikal savaşçısı yapar. Aslında, spirulina’yı günlük olarak almak gözle görülür yaşlanma belirtilerini bile yavaşlatabilir. Bunu, güneşin sert UV ışınlarından ve havadaki toksinleri tarayarak sağlar.

Bağışıklık Sistemini Geliştirir

Araştırmalara göre mavi-yeşil algler, bağışıklık sisteminizin hastalığı baskılayan özelliklerini arttırabilir. Ayrıca, çeşitli virüslere karşı doğal anti-viral koruma da sağlayabilir. Başka bir deyişle, spirulina, bağışıklıklarını güçlendirmek isteyen herkes için mükemmel bir seçimdir.

Bağırsak Sağlığını Düzenler

Tüm mavi-yeşil alg çeşitleri prebiyotik özelliklere sahiptir, bu da onları bağırsak florasınızın hassas dengesini geri kazanmak için mükemmel bir araç haline getirir.  Ayrıca, midenizi stres ve antibiyotik kullanımının etkilerinden koruyabilirler.

Yüksek Mineral Kaynağıdır

Mavi-yeşil algler vitaminler açısından yüksek olmakla kalmaz, aynı zamanda etkileyici miktarda mineral içerir. Spirulina tipik olarak mineral zengini sularda büyüdüğünden, kalsiyum, manganez, çinko, selenyum, fosfor ve demir gibi temel minerallerle doludur.

Bonus:

Spirulina bu mineralleri tam amino asitlerle birleştirir ve minerallerin vücudunuzun tarafından emilmesi ve kullanması için çok daha kolay hale getirir.

B-Vitamini İhtiyacınızı Karşılar

B1-vitamini

B-vitaminleri söz konusu olduğunda, tüm mavi-yeşil alg türleri bu konuda bir numaradır. Özellikle de spirulina. Günlük bir spirulina dozu, kalp koruyucu piridoksin, saç ve tırnak için biyotin ve zihinsel sağlık geliştirici niasin gibi vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm B vitamini ihtiyaçlarını karşılamanıza yardımcı olabilir.

Yan Etkiler

Beslenme rutininize spirulina eklediğiniz ilk zamanlarda az miktarda sindirim rahatsızlığı yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, her zaman düşük bir dozla başlamayı unutmayın. Ayrıca, istenmeyen sağlık sorunlarından kaçınmak için spirulina kullanmadan önce doktorunuza danıştığınızdan emin olun.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz