Vitamin, mineral, karbonhidrat, protein derken uzayıp giden ve hemen her öğünümüze eklememiz gereken pek çok besin var. Ancak bununla birlikte herkesin en çok ilgilendiği ya da merak ettiği noktalardan biri, bunları tüketmenin kilo alımını nasıl etkilediği.

Hemen her yaşta önemli olan kilo kontrolü, sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve kaliteli bir yaşam sürmek için mutlaka takip edilmesi gereken süreçleri içerir. Beslenme düzeni, kilo iniş çıkışını belki de hareketsizlikten daha çok etkileyen bir faktördür. Bu nedenle ne yiyip içtiğiniz, korumanız gereken ideal kilonuzu tehlikeye sokabilir. Peki multivitamin kullanmak bu tehlikelerden biri midir? Düzenli olarak kullanılan multivitamin kilo aldırır mı? Sayısız vitamin, mineral ve bunlara benzer besin maddeleriyle dolu olan multivitaminler, kilo düzenini nasıl etkiler? Pek çok kişinin merak ettiği bu gibi soruları sizin için bu yazımızda cevaplamaya çalıştık.

Multivitamin Nedir?

Vücut direncinin zayıfladığı mevsim geçişlerinde ve yoğun iş veya okul temposunda vücudun en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri enerjidir. Ancak günlük hayatta ideal performansı korumak veya enerjiyi yüksek tutmak her zaman kolay değildir. Multivitaminler; işte böyle zamanlarda besinler yoluyla yeterli miktarda alamadığınız vitamin, mineral, sağlıklı yağ asitleri ve daha pek çok faydalı içeriği vücudunuza kazandırmayı amaçlayan takviyelerdir.

Multivitamin, tanımını adının içinde barındıran bir kavram olarak, yaşamı sürdürebilmek için vücudun ihtiyaç duyduğu organik bileşikleri bir arada bulunduran bir besin takviyesidir. Tüketiciler tarafından çoğunlukla ilaç olarak algılanıp yorumlansa da aslında tedavi edici değil besin desteği sağlama görevi olan bir üründür. Dolayısıyla doğal beslenme yoluyla sebze, meyve, et ve süt ürünlerinden alınan yararlı maddelerin eksikliği veya yetersizliği durumunda kullanılan ancak bunların yerine geçmeyen bir besin desteğidir. Normal beslenmeye ek olarak alınan multivitamin takviyesi; içeriğinde vitamin grupları, mineraller, demir, çinko, kalsiyum, selenyum, magnezyum gibi vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak için gereken pek çok organik bileşikten oluşur.

Multivitamin Ne İşe Yarar?

Multivitamin takviyesi, genellikle bağışıklık sistemini koruyup güçlendirmek veya metabolizmaya katkı sağlamak olmak üzere iki temel amaç için kullanılır. Kış aylarında yaşanan grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda tedavi için verilen ilaçlarla birlikte kullanılan bu ürünler; vücutta enfeksiyon oluşumunu engelleyip vücut direncinin artırılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda soğuk havaların şiddetini artırdığı, hastalık riskinin oluşmaya başladığı dönemlerde koruyucu göreviyle de kullanılabilir.

Multivitaminler; iş hayatının yoğun, stresli ve yorucu geçen rutin çalışma sürecinde daha fazla enerjiye ihtiyaç duyanlar için de kurtarıcıdır. Vücutta oluşan halsizlik ve yorgunluk hissini ortadan kaldırmaya ya da etkilerini azaltmaya yardımcı olan bu gıda takviyeleri; gün boyunca daha dinç ve enerjik hissetmeyi sağlar. Bunların yanı sıra içerdikleri mikro besinler yardımıyla protein üretiminden kan oluşumuna, kemiklerin güçlendirilmesinden saç, cilt ve tırnak sağlığını korumaya kadar pek çok işlevi de yerine getirirler.

Multivitaminler – Kilo İlişkisi

Kilo alıp verme düzeni, metabolizmanın nasıl çalıştığıyla doğrudan ilişkilidir. Metabolizma ne kadar hızlı çalışırsa vücuttaki yağ yakma hızı da o kadar artar. Dolayısıyla metabolizmayı hızlı çalışmasına teşvik edecek besinleri yeterli miktarda ve düzenli olarak vücuda kazandırmak, kilo kontrolü sağlamak için en önemli adımlardan biridir. Peki vitamin ve minerallerin bu noktadaki rolü nedir?

Bazı vitamin ve minerallerin vücuttaki eksikliği, metabolik fonksiyonları olumsuz yönde etkileyebilir. Örneğin B6 vitamini seviyelerinin düşük olması, beyindeki serotonin hormonunun azalmasına neden olup iştahı artırabilir. Bu da direkt olarak kilo artışına yol açabilir. Bu durumda B6 vitamini katkılı bir multivitamin takviyesinin kilo almayı önlemenin yanı sıra kilo vermeyi bile kolaylaştırabileceğini söylemek mümkün.

Aynı şekilde yapılan bazı araştırmalar, multivitamin kullanan kadınların almayanlara kıyasla açlık seviyelerinde bir azalma olduğunu göstermiştir. Bu da diyetlerine vücutları için gereken vitamin ve mineralleri besin yoluyla ekleyemeyenler multivitamin kullandığında, hem besin ihtiyaçlarını karşılayabileceğini hem de tokluk hissini artırabileceğini göstermektedir.

Sonuç olarak multivitamin takviyeleri, kilo kontrolü yapanların mevcut kilolarını korumak veya kilo kaybı yaşamak için rahatlıkla kullanabilecekleri gıda kaynaklarıdır. Bununla birlikte multivitamin kullandığı halde kilo artışı yaşadığını düşünenlerin yaşam tarzını gözden geçirmesinde fayda vardır. Çünkü hareketsiz bir yaşam ve dengesiz beslenme, multivitaminlerin kilo vermeye yönelik etkisini yitirmesine sebep olacaktır. Bu sebeple yaşam kalitesini iyileştirmek, daha fazla hareket etmek ve aktif bir yaşam sürmek; kilo kaybı için multivitamin kullanmaktan daha öncelikli koşullardır.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz