Gülhatmi Malvaceae ailesinden çiçekli bitkidir. Zengin ve iyi drene edilmiş topraklarda yetişir. Hatmi Bitkisi, 1.5-2 m yüksekliğe kadar büyüyen dik, otsu ve kısa ömürlü çok yıllık bir bitkidir. Sapları terete, tüylü ve açık yeşildir.

Gülhatmi Asya ve Avrupa’ya özgü bir bitkidir. Gülhatmi Çin’in güneybatısında doğmuş ve Avrupa’da en az on beşinci yüzyıldan itibaren yetiştirilmeye başlanmıştır. Süs bitkisi olarak yetiştirilir ve ayrıca tıbbi amaçlar için kullanılır. Günümüzde, gülhatmi yaygın olarak kullanılmakta ve kuzey ılıman bölgelerde bulunmaktadır.

Hatmi Çiçeğinin Faydaları

Gülhatmi çiçeği faydalarının çokluğunu kullanım alanlarındaki çeşitlilikten anlayabilirsiniz. Hatmi çiçeği çeşitleri farklı tıbbi değerlere sahiptir ve çeşitli rahatsızlıkları tedavi eder. Bu bitki öksürük, soğuk algınlığı, ateş ve mide problemlerini tedavi etmeye yardımcı olur. Böbrek taşlarını önler ve göğüs tıkanıklığını giderir. Peptik ülser, saman nezlesi, mesane iltihabı, kolik, gastrit, amfizem, ishal ve bronşiti tedavi eder.

1.Ateş Düşürür

Eski zamanlarda gülhatminin yüksek ateşi tedavi etmek için kullanıldığı bilinir. Burundaki tıkanıklığı gideren, yüksek ateş ve soğuk algınlığı semptomlarını tedavi eden antipiretik özelliklere sahiptir. Bir bardak gülhatmi çayı tahrişten kurtulmayı sağlar.

2.Boğaz Ağrısı Tedavisi

Gülhatmi çiçeği çayının faydaları, boğaz ağrısında özellikle etkilidir. Gülhatmi çayı  boğaz ağrılarını etkili bir şekilde tedavi etmeye yardımcı olur. Çiçekler, tohumlar ve kökler çay yapmak için kullanılır. Tat için bitki çayı ile bal eklenebilir. Kuru öksürüğü iyileştirir ve boğaz tahrişinden kurtulma sağlar.

3.Yara Tedavisi

gec-yara-iyilesmesi

Gülhatmi yaralanma sonucu oluşan acıyı ve şişkinliğini azaltır. Haşlanmış veya yumuşatılmış yapraklar doğrudan yaralara uygulanır. İyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

4.Gastrointestinal Rahatsızlıklar

Gülhatmi çiçeği bitkisi, karın ağrısı, ülserler, gastrit, irritabl bağırsak hareketi ve ishal gibi gastro bağırsak problemlerini tedavi etmeye yardımcı olan bir anti-enflamatuar ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir.

5.Solunum Problemleri

Gülhatmi çayı alımı solunum problemlerini ve burun tıkanıklığını tedavi eder. Tıkanmış mukus zarını temizler ve boğazı rahatlatır. Çay kökünden elde edilit ve daha hızlı rahatlama sağlar.

6. İştah Artırıcı

Gülhatmi kökü, nişastalı özelliğe sahip olduğu için iştahı arttırır. İştahı arttırmak için gülhatmi çayı tüketilmelidir.

7. Kadın Sağlığı

gunes-isigi

Gülhatmi bitkisinin kökü ve çiçekleri, kadınlarda böbrek ve rahim tahrişini hafifletir. Vajinal ejeksiyonu etkili bir şekilde tedavi eder.

8. Sindirim Rahatsızlıkları

Gülhatmi birtkisinin kökü ve yaprakları sindirim problemlerini tedavi eder. Araştırmalar, bu bitkinin enterit, kolit, peptik ülser, ağız ülseri ve hiatus fıtıklarını tedavi etme yeteneğine sahip olduğunu göstermektedir.

9. Bebeklerde Diş Çıkarma

7 aylık bebek uykusu nasıldır?

Bebeklerde diş çıkarma rahatsız edici ve acı vericidir. Kökten yapılan gargara bu durumlarda rahatlama sağlar. Tahriş ve ağrıyı ortadan kaldırır.

10. Yanık Tedavileri

Gülhatmi kökü ve sapları yanmayı, şişmeyi önler ve ayrıca şişliğin yanı sıra ağrıyı da azaltır. Ayrıca etkilenen alanları nemlendirir.

11. Dolaşım

Gülhatmi çiçeği kaynatarak elde edilen karışım kan dolaşımını hızlandırır. En iyi sonuçlar için günde 5 ml kaynmış gülhatmi içilmelidir.

12. Saç Sağlığı

findik-yagi-sac

Gülhatmi parlak ve pürüzsüz saçlar sağlar. Saç kuruluğundan şikayetçi olan kişilere etkili bir bitkisel saç kremi olarak yardımcı olur.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz