Besinlerin insan sağlığı üzerindeki etkileri günümüzde hala araştırılıyor ve uzmanlar tarafından besinlerin önemi vurgulanmaya devam ediyor. Genel sağlık konusunda etkilerinin konuşulmasının yanı sıra bazı besinler, beyin ve hafıza konusunda da etkili olabiliyor.

Beyin sağlığı ve hafızayı güçlendiren besinler, uzun zamandır uzmanlar tarafından bahsediliyor ve öneriliyor. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar için önem kazanan bu besinler, sizin için de etkili olabilir. Siz de bu bu besinler hakkında bilgi sahibi olarak günlük beslenmenize ekleyebilir, beyin ve hafıza gelişimi konusunda etkilerini keşfedebilirsiniz.

İşte beyin ve hafıza güçlendiren besinler…

Pancar

Turşusuyla veya yemeğiyle sofralarda yerini alan pancar, besin değeri yüksek olan ve beyin sağlığına olan olumlu etkileriyle dikkat çeken sebzelerin arasında yer alıyor. Çoğu zaman salatalara, tatlılara veya tariflere doğal renk vermesi için de kullanılan bu sebze, antioksidan zengini olmasıyla ön plana çıkıyor.

Beyin ve hafızaya olan etkileri ise oldukça etkili. Pancar, barındırdığı doğal nitratlar sayesinde beyne giden kan akışını düzenleyebiliyor ve bu da zihinsel performansınızın iyileşmesine katkı sağlayabiliyor. Nitratlar ise sinir hücresi iletişimi, kan akışı ve beyin fonksiyonu dahil olmak üzere sağlığınızda birçok önemli konuda rol oynamasıyla biliniyor. Bunların yanı sıra yapılan bazı araştırmalar pancarın, karar verme ve çalışma belleği gibi üst düzey düşünme ile ilişkili bir alan olan beynin ön lobuna kan akışını iyileştirdiğinden bahsediyor. 

Somon Balığı

Beyin sağlığı denilince omega-3 yağ asitlerinin adını sıkça duyarız. Balık, omega-3 zengini bir besin olarak sıklıkla takviyelerin ana maddesi olarak günümüzde kullanılıyor. Somon balığı ise bol miktarda omega-3 yağ asitleri içermesiyle uzmanlar tarafından sıkça öneriliyor. Somon balığında bolca bulunan omega-3 yağ asitleri, beynimizi aktif tutmaya yardımcı olabiliyor ve zihinsel yorgunlukla mücadele etmeniz için de bize destek olabiliyor.

Yakın zamanda gerçekleştirilen bir çalışma; kronik yorgunluk sendromu olanların diyetlerine daha fazla omega-3 eklediğinde, yorgunluk semptomlarının azalabileceğine dair bulgulara sahip. Bunun sebebi ise somonda bulunan eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) maddelerinin zihinsel gelişim süreçlerinde aktif rol oynaması olarak açıklanabilir.

Kereviz

Çocukluğumuzda muhtemelen sevmediğimiz ve burun kıvırdığımız kerevizin beyin ve hafıza güçlendiren özellikleri olduğunu biliyor muydunuz? Vitamin, mineral ve diğer içerikleri sayesinde kereviz, besin değeri de çok yüksek bir yiyecek olarak çoğu beslenme listesinin içerisinde yer alıyor.

Bunların yanı sıra nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların bazılarının bileşeni olarak da kerevizi görmek mümkün. Özellikle kereviz tohumu yağında bulunan 3‐n‐butylphthalide maddesinin beyin ve hafıza üzerindeki etkileri hala güncel çalışmaların konusu olmaya devam ediyor. Bu çalışmalarda kerevizin Alzheimer hastalığında beyindeki sinir hücreleri arasındaki bozulmuş bağlantıların kaybını onarabilme olasılığı araştırılıyor.

Çikolata

Atıştırmalıkların ve tatlıların vazgeçilmezi çikolata, kakao içermesi ile beyin ve hafıza güçlendiren besinlerin arasında yer alıyor. Kakao, diğer yiyeceklere karşı en yüksek flavonoid içeriğine sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Flavonoid, sinir hücrelerinin hücre ölümünü önleme ve özellikle öğrenme ve hafızayla ilişkili beyin alanlarındaki etkileriyle ön plana çıkıyor. Nöronlar arasındaki bağlantıları iyileştirmeye yardımcı olabilen flavonoid çikolatanın içerisinde bolca bulunuyor.

Bunların yanı sıra günümüzde sürdürülen bazı araştırmalar, kakao alımının zihinsel yorgunluğu azaltmaya, beyne giden kan akışını iyileştirmeye ve zihinsel görevlerde hafıza ve tepki süresini artırmaya yardımcı olabileceğinden bahsediyor. Ayrıca uzmanlar flavonoid bakımından zengin kakao ürünleri tüketmenin beyin sağlığını olumlu yönde etkileyebileceğini söylüyor.

Organik kakao tozu için tıklayın!

Semizotu

Yazın farklı türlerdeki salatalarını tükettiğimiz, yemeğini de pişirebildiğimiz bu sebze, hafıza güçlendiren besinlerin arasında yer almasıyla dikkat çekiyor. Omega-3 bakımından zengin olması semizotunun beyin ve hafıza üzerindeki etkisini ön plana çıkarıyor.

Özellikle vegan ve vejetaryen beslenmeyi tercih eden bireyler balık ürünlerini tüketmeyi tercih etmediğinde semizotuna yöneliyor çünkü tıpkı balık ürünleri gibi semizotu da omega-3 bakımından oldukça zengin. İçerisindeki Omega-3 sayesinde semizotu beyin fonksiyonlarının düzenli çalışmasına destek olabiliyor. Uzmanlar, özellikle büyüme ve gelişme dönemindeki çocuklarda konsantrasyon ve hafıza gelişimi açısından semizotu tüketmenin öneminden bahsetmeye devam ediyor.

Omega-3 takviyelerine hemen göz atın!

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Sebze yemeklerinin büyük bir çoğunluğunu oluşturan koyu yeşil yapraklı sebzeler, Türk mutfağının en sevilen lezzetleri arasında yer alıyor. Ayrıca; yeşil yapraklı sebzelerin K vitamini, beta-karoten, folik asit gibi antioksidanlar bakımından zengin olması, beyin ve hafıza üzerinde olumlu etkiler yaratmasına yardımcı oluyor. Günümüzde çoğu uzman, bunama ve Alzheimer hastalığından korunmak için yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesini tavsiye ediyor.

Kale, ıspanak, roka ve kara lahana gibi sebzeler koyu yeşil yapraklı sebzeler familyasına giriyor. Tonlarca vitamin ve mineralle dolu olan yapraklı yeşillikler, yorgunlukla mücadelede de fayda sağlamasıyla ön plana çıkıyor. Yoğun iş hayatı, yorucu akademik kariyer gibi beyin ve hafızayı zorlayan meslekten insanların bu sebzeleri tüketmesi uzmanlar tarafından öneriliyor.

Yumurta

Yumurtalar, içerdikleri besin çeşitliliği nedeniyle genellikle doğanın multivitamini olarak adlandırılabilir. İster kahvaltı ister öğle yemeği olarak her öğün tüketilebilen yumurta, dünyada en çok tüketilen besinlerin arasında yer alıyor. Yumurtanın kolay ulaşılabilir olması da tüketilme oranını artıran etkenlerin arasında kalıyor.

Beyin ve hafıza denilince en çok önerilen besinlerden biri olan yumurta; B12 vitamini, kolin ve selenyum dahil olmak üzere beyin fonksiyonu için gerekli olan besinler açısından oldukça zengin. Selenyumun koordinasyon, hafıza, biliş ve motor performanstaki etkilerinden sıkça söz ediliyor. Ayrıca kolin maddesinin de beyin gelişimi ve hafıza depolama gibi görevlerdeki rolü de ön plana çıkıyor. Bunların yanı sıra uzmanlar, düşük B12 değerlerinin beyin fonksiyonunu olumsuz yönde etkileyebileceğini aktarıyor.

Biberiye

Kokusuyla gönülleri fetheden biberiye, özellikle kırmızı et yemeklerinin pişirme süreçlerinde kullanılıyor. Biberiye aynı zamanda yağ olarak da tüketilebiliyor. Bu bitki, beyin sağlığı ve hafıza süreçlerinde önemli bir role sahip. Biberiyenin temel bileşenlerinden biri olan karnosik asit, beyni nörodejenerasyona karşı koruyor. Nörodejenerasyon ise sinir sistemi fonksiyonlarının yitimine neden olmasıyla biliniyor.

Bazı çalışmalar ise biberiyenin konsantrasyonu artırdığına dair bulgulara sahip. Bunların yanı sıra içerdiği karnosik asit ise hafızanın güçlendirilmesinde rol oynamasıyla ön plana çıkıyor.

Orman Meyveleri

Tatlarıyla büyük-küçük herkesin sevdiği orman meyveleri, tatlıların içerisinde bulunabildiği gibi meyve olarak da ara öğün niyetine tüketilebiliyor. Beyin ve hafıza süreçlerinde de yeri olan bu meyveler, uzmanlar tarafından sıkça öneriliyor.

Akademik performansı artırmaya ve beyninizin sağlığını korumaya yardımcı olabildiği bilinen orman meyveleri, antosiyaninler adı verilen flavonoid bileşikler açısından oldukça zengin. Yaban mersini, çilek ve böğürtlen, ahududu ve turna yemişi gibi meyveleri içeren orman meyveleri; sinir hücresi üretimine katkı sağlayabildiği gibi öğrenme ve hafıza ile ilgili hücresel süreçleri de destekleyebilir. Böylelikle zihinsel performansı artırabilir.

Avokado

Diyetlerin ve beslenme listelerinin sevileni avokado, gün boyunca sürekli enerji sağlayan tekli doymamış sağlıklı yağlar içermesi ile dikkatleri üzerine topluyor. Beyin ve hafıza ile ilişkisi de avokadonun değerini artıran etkenlerin arasında yer alıyor.

Avokado, vücudunuzun düzgün çalışmasına yardımcı olan, beyninize ve enerjinize fayda sağlamasıyla bilinen vitamin ve mineraller içeriyor. Ayrıca; A, D, E ve K vitaminleri içermesinin yanı sıra magnezyum ve potasyum minerallerini de bünyesinde barındırıyor. Bu mineraller kan akışının iyileştirilmesinde rol alıyor ve daha iyi kan akışı daha sağlıklı bir beyin anlamına geliyor. Ayrıca araştırmalar, avokadoların sağladığı lutein maddesinin düşünme yeteneğini geliştirebileceğini gösteriyor.

Avokado yağı ürünleri için tıklayın!

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz