Yazan Diana Kelly

Araştırmalara göre spor salonu alışkanlığınız, beyninizin hayatınızdaki diğer aktivitelerde göstermiş olduğu kontrol mekanizmasına da iyi gelebiliyor. Frontiers in Neuroscience yayınında çıkan yeni bir araştırmaya göre, sağlıklı bir yaşantı sürmek beynin “yürütme görevini”, yani kendini kontrol etme, hedefler koyup bu hedefleri başarma, dikkat dağıtıcı şeylere karşı koyma ve sorunları çözme yeteneğinin bulunduğu kısmı iyileştirebiliyor.

Bilim adamları, İngiliz Dikey Yaşlanma Çalışmasına katılan 4.555 yetişkinden toplanan verileri analiz ettiler. Sonuç olarak ise, nüfus ve sağlık özellikleri gibi etmenler hesaba katıldığında dahi egzersiz ve beynin yürütme işlevinin yakından bağlantılı oldukları sonucuna vardılar. Yürütme işlevi zayıf çalışanların buna bağlı olarak fiziksel aktivitelere daha az katıldıklarına işaret ederlerken, spor veya benzer fizikler aktivitelerle uğraşanların beyinlerindeki yürütme işlevinin zamanla daha iyiye gittiğini gözlemlediler. Kısacası fiziksel aktivite ve beyin yürütme işlevi birlikte çalışarak olumlu dönütler veriyor.

Sağlığınız için Stres Yönetimi

Harika bir gün geçiriyorken işlerin daha da güzelleştiğini fark ettiğiniz zamanlar oldu mu? Neuroscience and Biobehavioral Reviews dergisinde yeni çıkan bir incelemeye göre, daha açık ve pozitif bir tutumu olan kişiler hayatın can sıkıcı ayrıntılarını daha kolay görmezden geliyorlar. Ghent Üniversitesi deneysel psikoloji bölümü araştırmacısı Doktor Naomi Vanlessen: “Pozitif bir ruh hali stresi azaltabiliyor çünkü vücudun strese olan tepkisini azaltarak düzenliyor. Ne kadar mutlu hissederseniz o kadar az stres yaşarsınız ki bu da uzun vadede sağlığınıza olumlu katkılar sağlıyor.

Az Uyku, Çok Tatlı

Uykumuzu kontrol altına almak için yeterince sebebimiz yokmuş gibi, bilim şimdi bir de daha az veya niteliksiz uykunun ertesi gün nasıl besleneceğinizi de etkilediğini söylüyor. European Journal of Clinical Nutrition dergisinde çıkan bir analize göre, uyku kısıtlaması ertesi gün daha çok kalori alınmasına neden olabiliyor.

Amsterdam Üniversitesinde Yardımcı Doçent Doktor ve çalışmanın yazarı olan Doktor Gerda Pot, “Ortalama olarak, uyku yoksunluğu yaşayanların gün başına 356 kalori daha fazla kalori tükettiklerini gördük” diyor. Ayrıca, Tskuba Üniversitesi (Japonya) tarafından yayımlanan başka bir çalışma ise yeterli miktarda REM uykusu alınamadığında, beynin daha çok tatlı yeme isteğinin tetiklediği kısmın aktive olduğunu söylüyor. Sonuç olarak, beslenme düzeninizi bozmamak için yatağa daha erken girmeniz mantıklı olacaktır.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz