probiyotikler-kilo-vermenize-ve-karin-bolgesi-yag-yakimina-nasil-yardimci-olur

Probiyotikler, sağlığınıza oldukça yarar sağlayan canlı mikroorganizmalardır. Probiyotikler bazı takviyelerde ve fermente gıdalarda bulunurlar.

Probiyotiklerin faydalarından bazılarını saymak gerekirse; kalp sağlığı ve sindirim sistemi sağlığını korur, ayrıca bağışıklık fonksiyonunu geliştirebilirler.

probiyotikler-kilo-vermenize-ve-karin-bolgesi-yag-yakimina-nasil-yardimci-olur

Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar probiyotiklerin kilo verme ve karın yağlarını yakma konusunda da katkı sağlayabileceğini düşündürmektedir.

Gut Bakterileri Vücut Ağırlığı Ayarını Etkileyebilir

Sindirim sisteminizde yüzlerce farklı mikroorganizma yer alır. Bunların birçoğu, genelde dost olan bakterilerdir. Dost bakteri, K vitamini ve bazı B vitaminleri dahil olmak üzere birçok önemli yapı maddesi üretir. Ayrıca, vücudun sindiremediği liflerin parçalanmasına yardımcı olur ve bunu bütirat gibi yararlı kısa zincirli yağ asitlerine dönüştürür. Bağırsakta dost olan iki ana bakteri vardır: bacteroidetes ve firmicutes. Sahip olduğunuz vücut ağırlığı, bu iki bakteri familyasının dengesiyle ilişkili görünmektedir. Gerçekleştirilen insan ve hayvan çalışmaları ile, normal kilolu kişilerin aşırı kilolu veya obez insanlara göre farklı bağırsak bakterilerine sahip olduğu bulunmuştur. Bu çalışmalarda, obezite olan kişilerin, normal kilolulara göre daha fazla firmucutes ve daha az bacteroidetlere sahip olduğu görülmüştür. Obez farelerden alınan bağırsak bakterilerinin yağsız ve cılız farelerin bağırsaklarına nakil edildiğinde, yağsız farelerin kilo aldığını gösteren bazı hayvan çalışmaları da vardır. Tüm bu çalışmalar bağırsak bakterilerinin kilo regülasyonunda güçlü bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

probiyotikler-kilo-vermenize-ve-karin-bolgesi-yag-yakimina-nasil-yardimci-olur

Probiyotikler Vücut Ağırlığınızdaki Değişimleri Nasıl Etkiler?

Bazı probiyotiklerin, dışkıyla atılan yağ miktarını artırarak, besinsel yağların emilimini inhibe edebileceği düşünülmektedir . Diğer bir deyişle, diyet programınızdaki gıdalardan daha az kalori hasadı yaparlar. Lactobacillus ailesinden olanlar gibi bazı bakterilerin bu şekilde işlev gördüğü bulunmuştur. Probiyotikler ayrıca obeziteyle başka yollarla da mücadele edebilir:

GLP-1’in salımı: Probiyotikler, doygunluk hissi veren (iştah azaltan) hormon GLP-1’in salınmasına yardımcı olabilir. Bu hormonun seviyesinin artması, kalori ve yağ yakımına yardımcı olabilir.

ANGPTL4’ün artışı: Probiyotikler, protein ANGPTL4’ün seviyelerini arttırabilir. Bu yağ depolarının azalmasına neden olabilir.

Obezitenin beyindeki iltihapla bağlantılı olduğuna dair de çok fazla kanıt vardır. Probiyotikler bağırsak sağlığını geliştirerek sistemik enflamasyonu azaltabilir, obezite ve diğer hastalıklara karşı koruyabilir. Ancak, bu mekanizmaların çok iyi çözümlenemediğini akılda tutmak önemlidir. Her zaman olduğu gibi daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

[ls_content_block id=”1180″]

Probiyotikler kilo vermenize ve karın yağlarını yakmanıza yardımcı olabilir

Çalışmalar, Lactobacillus ailesinin belirli türlerinin kilo verme ve karın yağı yakımı üzerinde etkili olduğunu bulmuşlardır. Bir çalışmada, Lactobacillus fermentum veya Lactobacillus amylovorus ile yoğurt yemek, 6 haftalık bir dönemde vücut yağ oranını % 3-4 azaltmıştır.

probiyotikler-kilo-vermenize-ve-karin-bolgesi-yag-yakimina-nasil-yardimci-olur

Başka bir çalışmada 125 kilo olan ve diyet yapan kişilerde, Lactobacillus rhamnosus takviyelerinin kilo kaybı ve kilo kontrolü üzerine etkileri araştırıldı.

3 aylık bir araştırma döneminde, probiyotik alan kadınlar, plasebo alan gruba göre % 50 daha fazla kilo verdiler. Ayrıca, çalışmanın sonrasında da kilo vermeye devam ettiler.

Lactobacillus Gasseri

Bugüne kadar incelenen tüm probiyotik bakterilerin arasında, Lactobacillus gasseri kilo kaybı üzerinde en ümit verici etkileri göstermektedir. Kemirgenlerde yapılan çok sayıda çalışmada anti-obezite etkileri olduğu bulunmuştur. Ek olarak, Japon yetişkinlerde yapılan çalışmalar etkileyici sonuçlar göstermiştir.

probiyotikler-kilo-vermenize-ve-karin-bolgesi-yag-yakimina-nasil-yardimci-olur

Bir çalışmada, bel çevresi yağı oranları yüksek olan 210 kişi düzenli olarak takip edildi. 12 hafta boyunca Lactobacillus gasseri almanın vücut ağırlığını, organların etrafındaki yağı, VKİ (vücut kitle endeksi), bel ve kalça çevresinde yağı azalttığı bulunmuştur. Dahası, karın yağ oranları % 8,5 azaldı. Ancak, katılımcılar probiyotiği almayı bıraktıklarında, bir ay içinde tüm karın yağlarını geri aldılar.

Bazı Probiyotikler Kilo Almayı Önleyebilir

Kilo vermek, obezite ile savaşmanın tek yolu değildir. Kilo almanın önüne geçmek daha önemlidir.

probiyotikler-kilo-vermenize-ve-karin-bolgesi-yag-yakimina-nasil-yardimci-olur

4 haftalık bir çalışmada, VSL # 3 olarak adlandırılan bir probiyotik formülasyonun vücuda alınması, insanların günde 1000 kaloriden fazla beslendiği bir diyette kilo alımını ve yağ kazanımını azaltmıştır. Bu çalışma, bazı probiyotik türlerinin yüksek kalorili diyet bağlamında kilo alımını önlemede etkili olabileceğini göstermektedir.

Bazı Probiyotik Türleri ise, Kilo Alma ve Obezite Riskini Arttırıyor

Gerçekleştirilen çalışmalar tüm probiyotiklerin kilo kaybına yardımcı olduğunu yönünde bir sonuç elde edememiştir.  Bazı araştırmalar, belirli probiyotik türlerinin kilo vermeye değil, kilo almaya yol açabileceğini bile bulmuşlardır. Lactobacillus acidophilus bunlardan biridir.

probiyotikler-kilo-vermenize-ve-karin-bolgesi-yag-yakimina-nasil-yardimci-olur

Yakın tarihli bir çalışmada 4 farklı klinik çalışma gözden geçirilmiştir. Bazı probiyotiklerin aşırı kilolu veya obez yetişkinlerde vücut ağırlığını, VKİ veya vücut yağ düzeylerini azaltmadığı sonucuna varılmıştır. Ancak bu gözden geçirme çalışması yukarıda bahsedilen çalışmaların çoğunu göz ardı etmiştir.

Probiyotikler Yapbozun Bir Parçası Olabilir

probiyotikler-kilo-vermenize-ve-karin-bolgesi-yag-yakimina-nasil-yardimci-olur

Probiyotikler çok çeşitli faydalar sunar. Bununla birlikte, kilo üzerindeki etkileri karmaşıktır ve probiyotik tipine bağlı gibi görünmektedir.

Elde edilen bazı kanıtlar, Lactobacillus gasseri’nin obezite olan kişilerin kilo vermesine ve karın yağlarını kaybetmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca, VSL # 3 olarak adlandırılan bir probiyotik karışımı, yüksek kalorili bir diyette kilo alımını azaltabilir.

Günün sonunda, belirli tipte probiyotiklerin, özellikle de sağlıklı bir diyetle birleştirildiğinde, kilonuz üzerinde ılımlı etkileri olabilir.

Yine de, kilo vermenin yanı sıra probiyotik takviyesi almak için başka birçok neden vardır.

Sindirim sağlığını iyileştirebilir, enflamasyonu azaltabilir, kardiyovasküler risk faktörlerini önüne geçebilir, hatta depresyon ve anksiyete ile mücadele etmenize yardımcı olabilir.

Bağırsak sağlığınız için gerekli olan probiyotikler hakkında daha detaylı bilgi için Probiyotik Nedir, Ne İşe Yarar? makalesini okuyabilirsiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz