depresyona-iyi-gelen-vitaminler

Depresyon ile hayatının bir kısmında karşılaşmamış biri var mı? Bizce yok.

Özellikle günümüzde modern hayatın getirdiği yoğun yaşam, doğadan uzaklaşma, iş hayatının stresi, işten kalan zamanda yeterli bir şekilde dinlenememe ve motivasyonu yükseltecek aktiviteler yapamama durumu, birçok kişiyi zaman zaman durum bozukluklarına ve depresyona sürükleyebiliyor.

Depresyona ne iyi gelir sorusunun karşılığı olarak internette depresyona iyi gelen bitkiler, depresyona iyi gelen yiyecekler ve depresyona iyi gelen aktiviteler bulabilirsiniz. Ancak depresyonun asıl tedavi yöntemleri uzman psikolog veya psikiyatr eşliğinde terapi; kimi durumlarda ilaç kullanımıdır. Bunun yanında klinik araştırmalar sonucu dönemsel duygu bozukluklarında ve başlangıç aşamasında alternatif tedaviler de denenebiliyor. Bunlardan bir tanesi de depresyona karşı olumlu etkileri görülen vitamin ve minerallerin depresyon tedavisine yardımcı olarak kullanılmasıdır.

Enerjinizi hiç olmadığı kadar yükseltecek vitaminler için bu yazıyı inceleyebilirsiniz.

Aşağıda sizinle depresyona iyi gelebilecek vitamin, mineral ve yağ asitlerinden 5’ini paylaşıyoruz:

Depresyona İyi Gelen Takviyeler

1. Oceans Plus Omega 3 1200 Mg

depresyona-iyi-gelen-vitaminler

Oceans Plus Omega 3 1200 Mg, tek şişesi 50 kapsülden oluşur. Balık yağı tadı en aza indirgenmiştir. IFOS Kalite Standartlarına sahip ürünün servis başı fiyatı 0,90 TL’dir.

2. Nature’s Supreme Vitamin B12 1000 Mcg

depresyona-iyi-gelen-vitaminler

Nature’s Supreme Vitamin B12 1000 Mcg, tek şişesinde 100 kapsül içermektedir. Ürün Yeditepe Üniversitesi tarafından analiz edilmiştir. Helal sertifikasına sahip ürünün servis başı fiyatı 0,49 TL’dir.

3. Arkopharma Passiflora 300 Mg

depresyona-iyi-gelen-vitaminler

Arkopharma Passiflora 300 Mg 45 kapsülden oluşur her kapsülünde 300 mg çörek otu tozu içerir. Vejetaryen ve vegan kullanımına uygundur. Servis başı ürün fiyatı 1,09 TL’dir.

4. Solgar Valerian Root Extract

depresyona-iyi-gelen-vitaminler

Solgar Valerian Root Extract tek şişesinde 60 kapsül içermektedir. Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Vejetaryen kullanımına uygun ürünün servis başı fiyatı 1,10 TL’dir.

5. Nature’s Supreme Folic Acid 400 Mcg

depresyona-iyi-gelen-vitaminler

Nature’s Supreme Folic Acid 400 Mcg şişesinde 180 kapsül içerir. Ürün Yeditepe Üniversitesi tarafından analiz edilmiştir. Vejetaryen kullanımına uygun ve halal sertifikalı ürünün servis başı fiyatı 0,27 TL’dir.

Bu Takviyeler Nasıl Çalışır?

Depresyona iyi gelen besinler aslında sizin beyninizin işleyişine katkıda bulunarak bunu başarırlar. Sinir sisteminizi uyarırlar, mutluluk hormonlarınızı ve modunuzu belirleyen diğer hormonlarınızı tetiklerler bunlara ek olarak da daha enerjik hissetmenizi sağlayacak şekilde, enerji üretiminizi desteklerler.

Vitamin ilaçları diye bir şey yoktur. Öncelikle bu besinlerin ilaç olduğunu düşünmemenizi öneririz. Takviyeler, metabolizmanızdaki bozuk işleyişin onarılmasına ancak destek olabilir. Yani iyi bir tedavi sürecini hızlandırabilecek ya da kuvvetlendirebilecek şekliyle takviyeleri ele almalısınız. Tek başına depresyon tedavisinde takviye kullanmak doğru olmayacaktır ama semptonlarınızı hafifletmenize yardımcı olmak için kullanılması mantıklıdır.

Yukarıda saydığımız vitamin mineral ve yağ asitleri, klinik çalışmalarda depresyon haftalarına ya da depresif ruh haline sahip kişilerde olumlu etkiler yaratmıştır. Örneğin b12 vitamin eksikliği belirtileri içerisinde aşırı yorgunluk hali bulunmaktadır. Vitamin b12 takviyesinin düzenli kullanılması ile beraber aşırı yorgunluk hali giderilirken kişilerin duygusal durumunda da pozitif bir ivme görülmüştür.

Şimdi depresyona iyi gelen takviyelerin faydalarına bakalım:

Omega 3

Balık yağı olarak bilinen omega 3 yağ asitleri sadece kalp sağlığınıza iyi gelmez; beyin sağlığınızı korumaya ve geliştirmeye de yardımcıdır. Anne karnından itibaren almamın gereken bu yağ asitlerinin bir tanesi beyin üzerinde modumuzu belirleyebilecek etkiye sahiptir. Bu Yağ asidi EPA’dır. EPA yağ asidinin depresyona etkilerinin ölçüldüğü 2009 yılında iki denek grubu üzerinde yapılmış bir araştırma mevcuttur. Bipolar ve majör depresyon bozukluğu görülen yetişkin ve çocuklardan oluşan iki grubun biri tedavi sürecinde plasebo etkili bir ilaç ile diğer grubu EPA ile desteklenmiştir. EPA takviyesi alan grubun iyileşme belirtileri diğer gruba oranla çok daha yüksek olmuştur. (1)

B12 Vitamini

B12 vitamini depresyon üzerinde direkt faydalı olabilecek en iyi besinlerden biridir. Çocğu b12 eksikliği vakasında yüksek mod düşüklüğü halsizlik ve yorgunluk görülmektedir. B12 vitamini, enerji metabolizmanızın düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bu, daha kolay bir şekilde enerji üretebilmenizi sağlar. Ayrıca B12 vitamininin beyninizdeki mutluluk hormonlarından biri olan serotonin işle ilişkili olduğu görülmüştür. Serotonin seviyesinde azalma depresyona neden olabilmektedir.

Passiflora

Passiflora biraz uyku yapabiliyor olsa da gevşemenize ve beyninizi boşaltmanıza yardımcı olan bitkisel bir çözümdür. Araştırmacılar beynimizde bulunan GABA kimyasallarının pasiflora sayesinde arttığını görmüştür. Bir araştırmada, 7 gün boyunca passiflora çayı içen kişilerin strese bağlı uyku bozukluklarının düzeldiği görülmüştür.

Valerian Root (Kedi Otu)

Valerian Root yani kedi otu, son yıllarda araştırmacıların ilgi kaynağı olan bitkisel ürünlerden bir tanesidir. Anksiyete ve uyku üzerinde olumlu etkileri ile dikkati çekmiştir. Pasiflora gibi anksiyeteye etki edebilecek düşük GABA değerlerinin yükselmesine yardımcı olur.

Folik Asit (B9 Vitamini)

Folik asit ya da folat, eksikliğinde kişilerde depresyon belirtileri görülebilmektedir. Folik asit eksikliği ve neden olduğu durumlar ilk kez 1960’larda araştırılmaya başlanmıştır. University of California tarafından terapistlere danışarak tedaviye yardımcı olması için folik asit alınabileceği dile getirilmektedir.

[yasr_overall_rating]

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz